Predators

Post image for Predators
15:02 - 11.07.2010

Predators

2 / 5









Alkuperäinen Predator – saalistaja ilmestyi vuonna 1987. Toimintaa ja tieteistarinaa yhdistelevä John McTiernanin ohjaustyö on saavuttanut klassikon aseman, ja se on yksi parhaita Arnold Schwarzenegger -elokuvia. Muutama vuosi myöhemmin tehtiin jatko-osa Predator 2 ilman McTiernania ja Arskaa. Sen menestys jäi kaikin puolin keskinkertaiseksi, joten toista jatko-osaa saatiinkin odotella parikymmentä vuotta.

Ulkoavaruudesta tulleet predator-pahikset tosin nähtiin välissä myös kahdessa Alien vs. Predator -elokuvassa (2004 ja 2007). Ne saivat kriitikoilta surkean vastaanoton mutta menestyivät taloudellisesti, mikä on saattanut edesauttaa myös tämän uuden Predators-elokuvan toteutumista.

Predatorsissa palataan ensimmäisen osan trooppisiin tunnelmiin. Elokuva alkaa sähäkästi, kun Adrien Brodyn esittämä palkkasoturi pudotetaan laskuvarjolla salaperäiseen viidakkoon. Hän saa taivaalta seurakseen joukon sotilaita ja vähän muidenkin alojen edustajia. Syntyy hieman Lost-televisiosarjaa muistuttava tilanne, jossa sekalainen ryhmä ihmisiä joutuu pärjäämään omillaan vaaroja pursuavassa viidakossa. Ja tässä elokuvassa suurinta vaaraa tietenkin edustavat yliluonnolliset predator-oliot. Niitä vaanii viidakossa vieläpä kahta eri tyyppiä, jotka ovat toisilleen vihamielisiä.

Oscar-palkitun Brodyn (Pianisti) machoilu karskina palkkasoturina on enimmäkseen teennäistä mörinää. Henkilöhahmo on yksituumainen tylsimys. Sivurooleissa nähdään karismaattisia kovanaamoja kuten Danny “Machete” Trejo ja Laurence Fishburne. Heidän hahmoistaan olisi voinut saada kiinnostavia, mutta valkokangasaika jää molemmilla liian lyhyeksi.

Tarinassa on pari odottamatonta käännettä, mutta kokonaisuutena Predators on melko yllätyksetön. Efektit näyttävät hyvältä ja toimintakohtaukset on toteutettu energisesti. Aihepiirin vaatimaa intensiteettiä ei silti saada aikaan.

Ohjaaja Nimród Antal on syntynyt Yhdysvalloissa, mutta hänen sukujuurensa ovat Unkarissa, missä hän on opiskellut sekä ohjannut muun muassa palkitun elokuvan Lipuntarkastus (Kontroll, 2003). Huomattavasti tunnetumpi ohjaaja Robert Rodriguez (Hämärästä aamunkoittoon, Sin City) toimii Predatorsin tuottajana, ja hänen nimeään onkin muistettu käyttää elokuvan markkinoinnissa.

Rodriguez on jo ehtinyt väläytellä uutta jatko-osaa, jossa nähtäisiin Arnold Schwarzenegger. Toinen juttu taas on, takaako Arskan paluu alkuperäisen Predatorin tasoista elokuvaa.

Jussi Huhtala

Tähdet: ★★

Predators. Yhdysvallat 2010. Ohjaus Nimród Antal. Käsikirjoitus Alex Litvak, Michael Finch. Pääosissa Adrien Brody, Topher Grace, Alice Braga, Laurence Fishburne. Genre Scifi / toiminta. Ikäraja 15. Kesto 1 t 48 min Ensi-ilta 9. heinäkuuta.


Filmtrailer.com

  • Jute

    Kuulostaa hyvältä.

  • Redator

    Ehdottomasti tiukkaa vääntöä ja toimintaa.

  • Redator

    Siis paras ensi-ilta Predators. :)

  • http://borntobealiveptc.wordpress.com/ Megabass

    Itse odottelen justiinsa predators elokuvaa.
    Muistan vielä kun tarhaikäisenä katsoin ekoja Arnoldin painimista Predatorsin kanssa. :D

    Saapi nähdä mitä on tarjolla seuraavassa elokuvassa

  • http://grigorit.webs.com/jotainGkuvii.html qwerty

    Ei tämäkään mikään huippuleffa ole, mutta tässä houkuttelevin juliste =)

  • Explorer

    Toimintaa se olla pitää. Ei noita muita ensi-iltoja viitsisi lähteä katsomaan kun tuota romantiikka lässytystä on ihan tarpeeksi.

  • kroko

    Predatorsleffat on vähän niinkuin mun painajaisunet….

  • 1totinen

    Tämä on minunkin PARAS ENSI-ILTA valintani. Kävin aikoinaan katsomassa ensimmäisen elokuvan kaksi kertaa viikon aikana, se oli samanlainen adrenaliinipaukku kuin Alienin ensiesiintyminen aikoinaan. En kyllä ihmeitä odota, mutta voittaa kirkkaasti muut ensi-illat, scifi-fani kun olen.

  • Findelico

    Ehdottomasti Predators! Se on uskollinen edeltäjilleen ja samat jipot koukuttavat nytkin ja toimintapuoli viihdyttää miellyttävästi.

  • Drokkos

    Predators ilman muuta. Hienoja erikoisefektejä, toimintaa ja jännitystä – juuri sopivin höystein!

Sukella elokuvien maailmaan Facebookissa
40 tuoreinta uutista