Jenkkilän virallinen pelle Adam Sandler on tällä kertaa vakavassa roolissa newyorkilaisena Charliena, joka on menettänyt vaimonsa ja kolme tytärtään syyskuun 11. päivän terrori-iskuissa. Don Cheadle on Charlien opiskelukaveri Alan, joka törmää sattumalta nukkavieruksi hampuusiksi muuttuneeseen mieheen ja pyrkii ystävystymään tämän kanssa uudelleen.
Amerikassa ylistystä osakseen saanut Ystävyyden voima jäi Suomessa vaille teatterilevitystä. Elokuvan nähtyään on helppo ymmärtää miksi.
Mike Binder (Kiukun parempi puoli) on edelleen kyvytön rakentamaan samastuttavia henkilökuvia tai kehittämään kiintoisaa draaman kaarta. Tuloksena on kaksi tuntia täysin joutavaa lätinää ja satunnaista vetistelyä, joka vetoaa vain 9/11:n takia valmiiksi henkisesti vereslihalla oleviin amerikkalaisiin.



