Nyt suoratoistona: Länkkäri kertoo urheasta Alamon puolustuksesta – elokuva aiheutti aikoinaan kiivasta kritiikkiä

IMDb-arvosana on 6,8.

10.2.2025 10:00

Prime Videossa on nyt lännenelokuva Alamo (1960).

Elokuva kertoo vuoden 1836 Alamon taistelusta, jossa everstit William B. Travis, Davy Crockett ja Jim Bowie puolustavat 184 miehen joukon avittamana linnoitusta kenraali Antonio López de Santa Annan ylivoimaisia meksikolaissotilaita vastaan.

Näyttelijöinä John Wayne, Richard Widmark, Laurence Harvey, Frankie Avalon sekä Patrick Wayne. Ohjaus John Wayne.

Lue myös: Länkkärihetki: Ilmaiskatselussa äärimmäisen harvinainen kasariwestern – lajityypin perinteitä rikkova tositarina

Lue myös: Nyt Areenassa: Länkkärin asemies ei ole kiiltokuvamainen sankari – Rotten Tomatoesin pistemäärä 94!

Alamo oli ehdolla seitsemän Oscar-palkinnon saajaksi, ja se voitti parhaan äänen ja kuvauksen palkinnon. Suuri määrä ehdokkuuksia johtui pitkälti Waynen ahkerasta lobbauksesta.

Elokuvan voimakkaan markkinoinnin katsotaan kääntyneen sitä vastaan, ja se ei saanut hyviä arvioita eikä se menestynyt lippuluukullakaan. Vastareaktio vain lisääntyi sen jälkeen, kun Oscar-ehdokas Chill Wills vihjasi, että jonkun muun elokuvan äänestäminen olisi antiamerikkalaista.

Elokuva on saanut kritiikkiä myös historiallisesta epätarkkuudestaan. Elokuvassa ei juurikaan selitetä Texasin vallankumouksen syitä tai sitä, miksi taistelu käytiin. Alamo-historioitsija Timothy Todish väittää, että elokuvassa ”ei ole yhtään kohtausta, joka vastaisi historiallisesti todennettavissa olevaa tapahtumaa”. Historioitsijat James Frank Dobie ja Lon Tinkle puolestaan vaativat, että heidän nimensä poistetaan elokuvasta historiallisina neuvonantajina. Alla traileri.

Lue myös: Kate Harrisonin kanssa kihloissa oleva Chloë Grace Moretz ei ole enää erakko – tältä hän näyttää nykyään

YouTube video

Lähde: Britannica, Wikipedia