Lapsien keskuudessa huippusuosiota nauttiva Netflix-sarja Gabbyn nukketalo on kääntynyt kokoillan elokuvaksi, jonka pariin voi hypätä helposti, vaikkei lähdemateriaali olisi lainkaan tuttua. Franchise kertoo tarinaa Gabbysta, joka on saanut isoäidiltään lahjaksi nukketalon, jossa on taikaa. Taian voimalla nukketalon leluasukkaat heräävät henkiin ja Gabby voi kutistua itsekin taloon sopivaksi.
Elokuvan tarina käynnistyy tilanteesta, jossa Gabby on menossa viettämään aikaa isoäitinsä (Gloria Estefan) luokse ja ottaa tietysti nukketalonsa mukaan. Malttamattomat lelut onnistuvat kuitenkin irrottamaan talonsa kuljetusyksiköstään ja huomaavat pian viilettävänsä pitkin Cat Franciscon katuja.
Kaduilla hiippailee samoihin aikoihin myös kissanhiekkaguru Vera, joka iskee silmänsä nähtävästi myynnissä olevaan lukaaliin. Hänen tarkoitusperänsä eivät kuitenkaan ole leikkipohjaisia, sillä kyseessä on vakavasti otettava figuurien keräilijä. Vera hankkii talon itselleen ja asettaa sen esille keskelle modernia miljoonaluukkuaan. Miten Gabby löytääkään tiensä takaisin ystäviensä luokse?
Gabbyn nukketalo -elokuva etenee turvallisesti ja varmoin askelin. Tematiikka rakentuu brändille uskollisesti leikkimisen ja sen merkityksen ympärille, mutta ajatuksia vanhenemisesta ja aikuistumisesta käsitellään silti yllättävän ajatuksella. Tarinallisesti mieleen nousee elävästi Toy Story 3, josta elokuva on selkeästi saanut inspiraatiota. Tuttu tarinankaari kuitenkin vesittää kokonaisuutta, jolta jää kaipaamaan enemmän.
Dreamworksin toinen näytelty elokuva ei ole aivan silkkaa live actionia, sillä nukkekokoiseksi kutistuessa Gabby muuttuu animaatiohahmoksi, mikä taas tuo mieleen Luc Bessonin minimoi-seikkailut. Animoidut hahmot temmeltävät niin animoiduissa kuin oikeissakin ympäristöissä ja aiheuttavat erityisesti Veralle hupaisaa päänvaivaa.
Elokuva tuntuu hetkittäin melkoisen hyperkapitalistiselta ja -aktiiviselta, sillä kaikista sen hahmoista on varmasti runsaat lelulinjastot ja taustalla elokuvassa soivat TikTok-jättihitit. Meno on paikoin todella nopeatempoista kohellusta, mutta toisaalta leffan kohdeyleisö on juuri sitä sukupolvea, joka on kasvanut iPadit kourassa, eli moderni kapitalismi ja salamaakin nopeampi meemikulttuuri on tullut tutuksi jo pienestä pitäen.
Gabbyn nukketalo -elokuva on viihdyttävä paketti, joka ei ehkä jää kovin elävästi mieleen, mutta sen parissa on yllättävän hauskaa viettää reilu puolitoistatuntinen. Näyttelijät ovat osaavia, animaatiojälki sujuvaa ja Veran roolissa nähtävän Kristen Wiigin komediallista kohellusta seuraa aina mielellään.
Niklas Tirkkonen
Gabbyn nukketalo -elokuva -elokuvan traileri
