Opiskelijoiden perustama Cinema Sheryl aloittaa toimintansa Aalto-yliopiston kampuksella tarjoten monipuolista ohjelmistoa ja edullisia lippuja.
Uusi elokuvateatteri sijaitsee Marsio-rakennuksessa Otaniemessä ja sen taustalla on Aalto-yliopiston taideopiskelijoiden yhdistys TOKYO. Cinema Sheryl jatkaa Arabianrannassa toimineen Kino Sherylin perintöä.
Teatterin ohjelmisto sisältää kultti- ja taide-elokuvia, ajankohtaisia ensi-iltoja sekä opiskelijoiden tekemiä elokuvia ja erikoisnäytöksiä. “Haluamme, että ohjelmistomme on saavutettavissa mahdollisimman monelle katsojalle – siksi hintamme ovat edulliset ja tarjoamme merkittävän opiskelija-alennuksen”, sanoo teatteripäällikkö Jimi Laaksonen.
Lue myös: Espoo Ciné palkitsi ohjaaja Teemu Nikin
Sali on varustettu 4K-laserprojektorilla, 7.1 Dolby Atmos -äänentoistolla ja tilavilla istuimilla. Elokuvat esitetään pääosin englanninkielisin tekstityksin.
Avajaisviikon ohjelma alkaa 25.–26.8. Espoo Ciné -festivaalin näytöksillä ja jatkuu 29.8. Together-elokuvan ensi-illalla. Viikonloppuna 30.–31.8. esitetään muun muassa Wes Andersonin, David Lynchin ja Hayao Miyazakin elokuvia. Tarkempi ohjelma julkaistaan sivustolla sheryl.fi.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.