Amazon muokkasi James Bond -julisteet uusiksi: Aseet katosivat kuvista

Jättiyhtiö Amazon omistaa nykyään James Bond -elokuvasarjan.

Julkaistu:

James Bond -elokuvasarjan ja -brändin tätä nykyä omistava Amazon nostatti kulmakarvoja viikonloppuna julkaistessaan digitaalisesti muokattuja ja ”aseettomia” James Bond -julisteita.

Kuvat oli tarkoitettu käytettäväksi pikkukuvina erityisesti Prime-suoratoistopalvelussa, josta salaisen agentin seikkailut jatkossa löytyvät.

Lue myös: Uudesta 007-näyttelijästä paljastus

Lue myös: James Bond -elokuvat löysivät uuden kodin – Kaikki 25 elokuvaa nyt samassa paikassa suoratoistona

Fanit kuitenkin huomasivat nopeasti, että jopa suoratoistopalvelujen usein tylsien kuvien standardeilla tulokset olivat erityisen hämmästyttäviä. Huomattavin muutos oli, että kaikki aseet oli poistettu tunnetuista kuvista.

Esimerkiksi Sean Conneryn muotokuva, jossa hän pitää Walther PPK -pistoolia ristissä olevissa käsissään ja joka oli Salainen agentti 007 ja Tohtori No (Dr. No) -elokuvan mainoskuva oli muokattu aseettomaksi.

Alkuperäinen otos Connerysta on nykyään osa National Portrait Gallery -taidemuseon kokoelmaa. (Kuva: Amazon Prime)

Samanlainen rajaus oli tehty Roger Mooren Elä ja anna toisten kuolla (Live and Let Die) -elokuvan mainoskuvalle, jossa Moore pitää .44 Magnumia. Myös Pierce Brosnanin Kultainen silmä (Goldeneye) -juliste sai saman kohtelun.

(Kuva: Amazon Prime)

Huvitusta herättää myös muun muassa Kuoleman katse (A View to a Kill) -elokuvan juliste. Pyssyä ei alkuperäisessä otoksessa ollut, mutta tuotantovalokuvaa on ilmeisesti muokattu digitaalisesti suuremmaksi, jonka johdosta Moorelle ilmaantuneet pitkät kädet saavat legendaarisen näyttelijän muistuttamaan lähinnä kauhumaailmasta tuttua Slendermania.

Lue myös: Uusi James Bond -elokuva löysi käsikirjoittajansa – Peaky Blindersin luoja kiinnitettiin ohjaaja Villeneuven rinnalle

(Kuva: Amazon Prime)

Amazon ei ole toistaiseksi kommentoinut muokkausten syitä tarkemmin. Yksi mahdollinen selitys voisi olla pyrkimys yhtenäistää julisteiden visuaalista ilmettä, mikä olisi ohjannut valitsemaan joko aseita sisältävät kuvat kautta linjan tai poistamaan ne kokonaan. Kummallista on kuitenkin se, miksi alkuperäisiä kuvia piti muokata digitaalisesti sen sijaan, että tekijät olisivat käyttäneet valmiita vaihtoehtoja.

Julisteista eittämättä puuttuu Bond-elokuvien tunnusomainen vaaran ja uhkaavuuden tuntu, mikä herättää kysymyksiä siitä, miten ne heijastavat elokuvien todellista sisältöä ja Bond-brändiä. Lisäksi esimerkiksi Daily Mail muistutti jutussaan, että itse 007-logossa nähdään piippu seiskan perässä.

James Bond -fanit ja eri uutismediat reagoivat Amazonin uusiin julisteisiin kummaksuen ja kriittisesti. Amazon päätyikin perumaan uudet pikkukuvat viikonvaihteessa ja on korvannut ne perinteisemmillä elokuvien still-kuvilla – vaikka nämäkin ovat huomattavasti aseettomia.

Amazon vaihtoi kuvat viikonlopun jälkeen.

Myös huumoria löydettiin aiheesta. James Bondin Reddit-sivulla eräs faneista julkaisi kieli poskessa otoksen Amazonin päivitetyistä julisteista.