Pari viikkoa sitten uutisoitiin, että Blumhouse on palaamassa Saw-franchisen pariin.
Nyt se on sitten virallista. Blumhouse on hankkinut Saw-leffojen oikeudet itselleen. Mutta mikä tähän johti?
Lue myös: Hitti vai huti? – Tom Cruise on nähnyt Ana de Armasin tähdittämän Ballerinan
Saw XI -elokuvan esituotanto keskeytettiin pari kuukautta sitten. Elokuva vedettiin pois julkaisukalenterista. Tuotanto oli hyvin sotkuinen, eivätkä Twisted Pictures ja Lionsgate päässeet yhteisymmärrykseen tulevasta elokuvasta.
Lionsgate omisti 50 prosenttia Saw’n oikeuksista ja Twisted Pictures loput. Blumhouse on nyt ostanut Twistedin osuuden, eli Blumhouse tekee uuden elokuvan Lionsgaten kanssa.
Alkuperäistekijät James Wan ja Leigh Whannell tuodaan myös takaisin johtamaan Saw-projektia, jotta se saataisiin taas takaisin raiteilleen.
Lähde: Bloody Disgusting
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.