Christopher Nolan kertoi 250 miljoonan eepoksestaan – Näin monta kilometriä IMAX-filmiä kului Odysseiaan

Ohjaajamestari kertoi, että halusi täyttää elokuvakulttuurissa olevat aukot The Odyssey -elokuvalla.

Julkaistu:

Oppenheimer– ja Inception-ohjaaja Christopher Nolan avasi tuoreessa haastattelussa motiiveitaan tuoda ikivihreä Odysseian tarina valkokankaalle.

”Ohjaajana sitä etsii aukkoja elokuvakulttuurissa. Asioita, joita ei ole ennen tehty”.

”Huomasin nopeasti, että sitä mahtavaa mytologista elokuvatyötä, jonka parissa kasvoin – Ray Harryhausenin elokuvat ja muut – ei oltu koskaan tehty kunnollisella Hollywoodin A-luokan budjetilla ja IMAX-tekniikalla”, hän kommentoi.

Lue myös: ”Tällaista elokuvaa ei tulla tekemään enää koskaan” – Christopher Nolanin The Odyssey on nyt kuvattu

Lue myös: Christopher Nolanin uusi The Odyssey-elokuva on kohdannut kritiikkiä – ”He ovat mukana normalisoimassa sortoa”

Lue myös: Marvel-näyttelijä kertoi ensikäden tietoa Nolanin The Odyssey -elokuvasta – ”Emme ole koskaan nähneet mitään tällaista”

Nolanin mukaan hän ei ole panostanut vain näyttävyyteen, vaan taustalla on syvä tutkimustyö ja keskittyminen tarinaan.

”Projekti on perustavanlaatuinen tutkimus tarinankerronnasta itsestään. Emma (elokuvan tuottaja ja Nolanin vaimo) sen sanoi parhaiten: elokuva on ’perustavanlaatuinen’. The Odysseyssa on todellakin kaikki tarinat”, Nolan kertoi.

Elokuvan budjetiksi on ilmoitettu noin 250 miljoonaa dollaria. Osa hinnasta tulee siitä, että Nolan kuvaa The Odysseyn IMAX-fimille, joka ei ole halpaa.

”Kuvasimme noin 600 kilometriä (noin 2 miljoonaa jalkaa) filmiä. Siinä on jo alkuvoimaa!”.

”Lähetimme näyttelijät, eli Odysseuksen laivan miehistön, oikeille aalloille ja autenttisiin paikkoihin”.

”Kun olosuhteet vaihtelevat, se on samalla pelottavaa ja ihanaa. Halusimme vangita filmille sen, miten vaikeita matkat ihmisille olivat. He joutuivat todellakin ottamaan hypyn tuntemattomaan, kun suuntasivat kohti maailmaa, jota kukaan ei ollut vielä valloittanut”, Nolan kertoi.

Lähde: The Playlist