Cillian Murphya ei nähdä 28 vuotta myöhemmin -elokuvassa. Hänet tullaan kuitenkin näkemään uudessa trilogiassa, mutta vasta kakkosleffan loppupuolella.
Syykin on melko selvä.
Lue myös: ”Katsoja tuntee saman kuin ammattisotilas” – Todentuntuinen sotaelokuva avautuu lähes reaaliajassa
Ohjaaja Danny Boyle kertoo, että Murphy nähdään vasta The Bone Temple -elokuvan loppupuolella tuomaan katsojia elokuvalla, koska kolmannen elokuvan rahoitus ei ole vielä varma.
– Hän on toisessa elokuvassa, mutta minun ei pitäisi kertoa liikaa. Minut tapetaan, Boyle sanoo.
Kesäkuun 25. päivä ensi-iltansa saavassa 28 vuotta myöhemmin -leffassa nähdään Aaron Taylor-Johnson, Jodie Comer ja Ralph Fiennes, ja se on kuvattu peräkanaa trilogian kakkosleffan, 28 Years Later: The Bone Templen kanssa.
The Bone Templen on ohjannut The Marvels- ja Candyman-ohjaaja Nia DaCosta.
Boyle tähdentää, että näiden kahden ensimmäisen elokuvan on menestyttävä tarpeeksi hyvin, jotta kolmas elokuva tehdään.
– Teidän pitää odottaa Cilliania, mutta toivottavasti saamme hänen avulla kolmannen elokuvan budjetin.
Boyle kertoo samalla kuvanneensa 28 vuotta myöhemmin -elokuvansa iPhoneilla.
The Bone Temple nähdään tammikuussa 2026.
Alla 28 vuotta myöhemmin -leffan traileri.
Lähde: Variety
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.