Daniel Day-Lewisin luultiin jo päättäneen uransa vuoden 2017 Phanton Thread -elokuvaan, mutta hän palaa takaisin näyttelijäksi. Fanit kehuivat tulevan elokuvan traileria, ja esimerkiksi somealusta X:n kommentissa sanottiin ”tämän tason laatua odotan elokuvatrailereilta”.
Elokuvan Anemone ohjaa hänen poikansa Ronan Day-Lewis, ja se kertoo Sean Beanin esittämästä Jemistä, joka matkustaa Pohjois-Englannin metsiin tapaamaan vieraantunutta veljeään Rayta (Day-Lewis), joka elää erakkoelämää.
Daniel Day-Lewis on moninkertainen Oscar-voittaja, jota pidetään yhtenä lahjakkaimmista näyttelijöistä. Monet elokuvien ystävät olivat surullisia, kun hän ilmoitti jäävänsä eläkkeelle.
Uhkaavan oloisessa trailerissa nähdään muun muassa Day-Lewisin ja Beanin rupattelua. Anemonen ensi-ilta on 3. lokakuuta 2025. Alla traileri.
Lue myös: 500 elokuvavaikuttajaa valitsi: tässä ovat 2000-luvun parhaat elokuvat
Lue myös: Seth Rogen haluaa Daniel Day-Lewisin: ”Hän on paras elossa oleva näyttelijä”
Lähde: NME