Swiped on voimaannuttava ja vaivaannuttava kuvaus viime vuosikymmenen lähihistoriaan. Elokuva kertoo merkittävimpien deittailusovellusten synnystä ja samalla vähemmistöä edustavien naisten tukalasta asemasta miesten hallitsemilla työpaikoilla ja verkkoalustoilla.
Lue myös: Haluatko peruuttaa suoratoistopalvelun tilauksen? Se ei olekaan niin helppoa
Tarinassa on pitovoimaa, käänteitä ja jännitystä, jos tosipohjaisista mutkista ei tiedä mitään ennakolta. Kannattaa siis vältellä elokuvan kaikkia trailereita, jotka spoilaavat koko homman.
Vakavia aiheita ei käsitellä niin syvällisesti kuin olisi voinut, mutta mukana oleva huumori ja pinnallisuus myös auttavat juoksuttamaan tarinaa eteenpäin.
Swipedille on helppo povata puskista huutelua, niin selvästi se tuo esille toksisia käytösmalleja, joista ei kaikkien mielestä saisi puhua. Se on myös helppo luokitella mainoselokuvaksi, hehkuttaahan se olemassa olevaa sovellusta ja samalla hyökkää kyseisen sovelluksen pahinta kilpailijaa vastaan. Me muut voimme todeta, että eipä koko kutkuttavaa kilpailutilannetta olisi syntynyt ilman omaa uunoilua.
Jani Svensk
Tähdet ★★★★
