Musiikin Oscarit eli Grammyt jaettiin viime yönä Yhdysvalloissa. Kaikenlaisia kohahduksia kuultiin, kun muusikot ja muut julkkikset kritisoivat muun muassa USA:n ICE-agentteja sekä Donald Trumpia.
Trump suivaantui erityisesti koomikko-tuottaja-tv-juontaja Trevor Noahille tämän Epstein-vitsistä.
Lue myös: Trump-dokkari Melania on jättihitti – rikkoi vuosikymmenen vanhan ennätyksen
Noah jakoi vuoden kappale -palkinnon Billie Eilishille. Samalla Noah heitti seuraavanlaisen vitsin:
– Onnittelut, Billie Eilish. Se on Grammy, jonka jokainen artisti haluaa, lähes yhtä paljon kuin Trump haluaa Grönlannin. Mikä käy järkeen, sillä koska Epstein on poissa, hän tarvitsee uuden saaren, jossa viettää aikaa Bill Clintonin kanssa, Noah vitsaili.
Epstein kuoli elokuussa 2019 ollessaan vangittuna seksikauppasyytteiden vuoksi.
Trump tykitteli Truth Social -alustalleen kiukkuisen tekstin, jossa hän uhkaa koomikkoa haasteella.
– Noah väitti minusta VIRHEELLISESTI, että Donald Trump ja Bill Clinton olisivat viettäneet aikaa Epstein-saarella. VÄÄRIN!!! En voi puhua Billin puolesta, mutta en ole koskaan käynyt Epstein-saarella enkä missään sen lähettyvillä, ja ennen tätä illan valheellista ja herjaavaa lausuntoa minua ei ole koskaan syytetty siellä olosta. Ei edes valeuutismedian toimesta, Trump kirjoitti.
– Noah, joka on täysi luuseri, saisi parantaa faktantarkistuksensa ja tehdä sen nopeasti. Näyttää siltä, että lähetän asianajajani haastamaan oikeuteen tämän säälittävän, surkean ja lahjattoman juontajapellen, ja vaadin tuntuvat korvaukset. Varaudu, Noah, aion pitää hauskaa kanssasi!
Trump haukkui samalla koko show’n ”roskaksi” sekä ”käytännössä katsomiskelvottomaksi”.
Lähde: Film News