”Elottomat silmät, mustat silmät, kuin nuken silmät” – Eräs Tappajahain karmivimmista kohtauksista lisättiin elokuvaan vasta viime hetkillä

Tällä kohtauksella oli suuri merkitys elokuvan menestyksessä.

24.6.2025 15:00

Tänä vuonna 50v täyttävä, Steven Spielbergin ohjaama Tappajahai on edelleen elokuvahistorian tehokkaimpia trillereitä/kauhuelokuvia.

Eräs ikimuistoisimmista kohtauksista on Robert Shaw’n esittämän Quintin monologi USS Indianapolis -laivan uppoamisesta.

Lue myös: Pian se on täällä – Kaikkien aikojen kattavin dokumentti 50 vuotta täyttävästä kaikkien aikojen kauhuelokuvasta

Oikean elämän tapahtumiin perustuva, karmivan yksityiskohtainen kuvaus ei kuulunut alun perin Spielbergin suunnitelmiin, vaan lisättiin elokuvaan viime tingassa.

Tiettävästi monologilla oli monia kirjoittajia. Aiemmissa vaiheissa kohtausta olivat hahmotelleet mm. Howard Sackler ja John Milius.

Shaw hyödynsi heidän työtään, hioi tekstin omaan suuhunsa sopivaksi ja lisäsi lauseita, kuten ”elottomat ja mustat silmät, kuin nuken silmät”, joka sai tekstin kuulostamaan henkilökohtaisemmalta ja mieleenpainuvammalta.

Lue myös: Tiesitkö, että Tappajahain alkuperäinen loppukohtaus oli täysin erilainen kuin elokuvassa? – Nämä asiat Spielberg muutti

Spielberg ja Shaw onnistuivat lopulta erinomaisesti. Kohtauksella oli suuri merkitys elokuvan menestyksessä.

Avaamalla omaa tarinaansa ja pelkojaan haiden suhteen, kohtaus teki Quintin öykkärimäisestä hahmosta samaistuttavamman katsojille.

YouTube video

Lähde: Screen Rant

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.