Dana Scullyna muistettu Gillian Anderson lupaa, että Ryan Cooglerin uusi The X-Files -sarja “tekee oikeutta” alkuperäiselle klassikolle.
Anderson kertoi MegaCon Orlando -tapahtumassa, että on lukenut uuden sarjan käsikirjoituksen.
”Se on hyvin erilainen, mutta myös samanlainen kuin vanha sarja. Mutta ennen kaikkea erityinen”.
”Minusta hän (Coogler) on uskomattoman lahjakas. Yksi harvoista, joka pystyy tekemään sarjan, joka vetää vertoja vanhalle X-Filesille. Hän on täysin pakkomielteinen sarjan suhteen”, Anderson kertoi.
Lue myös: Tässä ovat uuden X-Filesin tähdet
Lue myös: Sinners-ohjaajan X-Files-sarjaan kiinnitettiin naistähti – Tässä on Dana Scullyn manttelinperijä
Samalla Anderson varoitti faneja ottamasta ennakkoasennetta.
“Pitäkää mieli avoimena ja antakaa sille mahdollisuus. Sarja tulee olemaan todella jännittävä ja cooli!”, hän lupaili.
Uusi sarja on jatkoa alkuperäiselle. Päähenkilöt eivät ole Scully ja Mulder, mutta dynamiikka on sama. Kaksi keskenään erilaista FBI-agenttia määrätään pitkään suljettuna olleeseen yksikköön, tutkimaan selittämättömiä ilmiöitä.
Danielle Deadwyler näyttelee toista agenteista ja hänen parikseen on nyt kiinnitetty Himesh Patel.
Tuore Oscar-voittaja Coogler vastaa linjasta. Hän myös käsikirjoittaa ja ohjaa ensimmäisen jakson.
Hulu on tilannut pilottijakson, joten sarjan ilmestyminen ei ole vielä varmaa.
Lähde: Collider