Hallitus haluaa leikata Elokuvasäätiön tukirahoja miljoonilla euroilla

Julkaistu:

Suomalaisen elokuvan tuotantotukea leikataan neljällä miljoonalla eurolla vuodessa, mikäli hallituksen budjettiehdotus menee läpi.

Valtiovarainministeri Antti Rinne (sd.) esitti viime viikolla, että säätiön tuki muutettaisiin verottomasta verolliseksi. Valtiovarainministeriön arvion mukaan se tuottaisi verotuloja neljä miljoonaa vuodessa.

Asiasta kertoi Helsingin Sanomat. Elokuvasäätiön toimitusjohtaja Irina Krohn pitää esitystä traagisena. Krohn kertoo HS:n haastattelussa, että erityisesti esityksestä kärsisivät pienet yhtiöt ja esimerkiksi dokumenttituotannot.

HS on haastatellut myös tuottaja Aleksi Bardyä, joka ei usko hallituksen laskelmiin.

Elokuvatuottajien keskusliiton hallituksen puheenjohtajana toimiva Bardy ei usko laskelmiin verohyödystä valtiolle. Hänen mukaansa verohyöty koskisi vain elokuvia, jotka tuottavat voittoa. Hän arvelee, että verohyöty jäisi noin miljoonaan euroon.

Valtiovarainministeriön mukaan esityksen taustalla on se, että vastaavat tuet muilla aloilla ovat jo verollisia, ja muutoksella halutaan tasapuolistaa tilannetta.

Linkki: HS:n juttu aiheesta

Kuva elokuvasta Nightmare 2, jonka 591 000 euron budjetissa oli  säätiön tukea 290 000 euroa.

(Episodi/JH)