Elokuvatähdet sekä muut merkkihenkilöt ovat usein karismaattisia, komeita ja kauniita. Ja näyttää myös siltä, että heidän kasvonpiirteissään on tiettyjä yhtäläisyyksiä. Siltä ainakin tuntuu, kun katselee George Chamounin valokuvasarjaa.
Ruotsalainen Chamoun on yhdistänyt vanhoja ja uusia valokuvia, joissa nähdään miten hämmästyttävästi miten paljon esimerkiksi Cary Grant ja George Clooney muistuttavat toisiaan. Tai vaikkapa Marilyn Monroe ja Scarlett Johansson.
Katso Chamounin hämmästyttävä Iconatomy-kuvasarja täältä.
Chamounin innoittamana myös Marc Ghali on tehnyt samantyyppisiä havaintoja ja luonut oman hienon kuvasarjansa. Hän on ottanut mukaan filmitähtien lisäksi historian merkkihenkilöitä kuten Malcolm X:n ja prinsessa Dianan. Ghalin kuvasarja Then & Now löytyy täältä. Katso ja hämmästy.
Lähde: Petapixel
(Episodi/JH)