Illan tv-ohjelmistossa on elokuva The Zone of Interest (2023). Se voitti parhaan kansainvälisen elokuvan Oscar-palkinnon ja sai lisäksi neljä muuta Oscar-ehdokkuutta sekä kolme Golden Globe -ehdokkuutta.
Tarina kuvaa, kuinka Auschwitzin komendantti Rudolf Höss ja hänen vaimonsa Hedwig yrittävät rakentaa perheelleen idyllistä, lähes unelmallista arkea, ja samalla keskitysleirin kauhut tapahtuvat aivan heidän kotinsa muurin takana.
Lue myös: Nyt suoratoistona: Loistoelokuva 3 päivän vaaran hetkistä – natsi-Saksa hyökkää Norjaan
Näyttelijöinä Christian Friedel ja Sandra Hüller. Elokuvan on ohjannut Jonathan Glazer.
Elokuvassa voi kuulla välillä moottoripyörän äänen, ja sillä on yhteys tosielämään. Ääni kuullaan elokuvassa useita kertoja ainakin ulkoilmakohtausten aikana. Todellisen elämän Höss palkkasi henkilön kaasuttamaan moottoria peittääkseen leiriltä kantautuvia huutoja ja laukauksia.
Elokuvan kriitikkomittari Rotten Tomatoesissa on luvussa 93. The Zone of Interest on myös Cineastissa. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- Pe 28.11.2025 klo 22.30, Yle Teema & Fem
Lue myös: Suoratoistossa on nyt sotadraama tositapahtumista – kuin uusi Schindlerin lista
Lähde: IMDb
