Illalla esitetään televisiosta komedia Spy – vakoojan asussa (2015). Se on myös suoratoistopalvelu Disney Plussassa.
Kun kenttäagentit ovat pulassa, Susanin tehtäväksi jää soluttautua kansainvälisen asekauppiaan verkostoihin ja estää maailmanlaajuinen katastrofi. Tehtävä vie hänet pois turvallisen työpöydän äärestä suoraan tilanteisiin, joihin hän ei koskaan kuvitellut joutuvansa.
Elokuvan näyttelijöinä Melissa McCarthy, Jason Statham, Rose Byrne, Jude Law, Miranda Hart, Bobby Cannavale, Nargis Fakhri ja Allison Janney.
Käsikirjoittajana ja ohjaajana toimiva Paul Feig oli aikoinaan stuntti, ja hän on Stathamin toimintaelokuvien fani. Feig räätälöi Stathamin Rick Ford -hahmon elokuvassa nimenomaan näyttelijälle sopivaksi.
Melissa McCarthy sanoi, että elokuva oli fyysisesti rasittavin, minkä hän on koskaan tehnyt. McCarthyn mukaan hänelle tapahtui onnettomuuksia ja tapaturmia. ”Juoksemista, hyppimistä, putoamista. Mursin pääni, viiltoja ja mustelmia. Päivän päätteeksi näytin siltä kuin olisin pudonnut hissikuiluun.” McCarthy kuvaili.
Elokuva sai kehuja Feigin ohjauksesta ja käsikirjoituksesta, McCarthyn ja Byrnen näyttelijäsuorituksista sekä Stathamin komediaroolista. Leffa tuotti maailmanlaajuisesti 235 miljoonaa dollaria 65 miljoonan dollarin tuotantobudjetilla.
Elokuvan kriitikkomittari Rotten Tomatoesissa on kovassa luvussa 94, ja keskiarvoksi muodostuu 7,3/10. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- Ma 2.2.2026 klo 21.20 · MTV Sub
Lue myös: Nyt Netflixissä: 2010-luvun hauskin elokuva? Komedia nappasi kaksi Oscar-ehdokkuutta
