IS: Michael Monroelle määrättiin kovat korvaukset dokumenttisekoilunsa takia

Monroe olisi halunnut estää dokumenttinsa esittämisen, mutta sopimus oli sitova.

Julkaistu:

Hanoi Rocks -legenda Michael Monroe oli oikeudessa puimassa muutaman vuoden takaista dokumenttikiistaansa, uutisoi Ilta-Sanomat.

Tuotantoyhtiö Love U Mean It (Lumi) voitti kiistan, joka alkoi vuosina 2017–2018 kuvatun dokumentin julkaisun takia.

Lue myös: Torille! Peacemakerin kakkoskauden alussa nähdään suomalaisittain ilahduttava yksityiskohta

Lue myös: Torille! James Gunn ja DC-näyttelijät takahuoneessa Michael Monroen kanssa

Dokkari julkaistiin Elisa Viihteessä 27.12.2021, mutta se poistettiin nopeasti palvelusta.

Monroen mukaan tuotantoyhtiöllä ei ollut oikeutta julkaista dokumenttia ilman hänen lupaansa. Monroe ei ilmeisesti pitänyt siitä. Se näytti hänen mukaansa ”kornilta”.

Tuottajan mukaan tuotantoyhtiöllä oli kuitenkin oikeus julkaista dokumentti, koska sopimuksessa todettiin, että yhtiöllä on täydet oikeudet teokseen.

Muusikkolegenda tuomittiin lopulta korvaamaan tuotantoyhtiölle 28 000 euroa.

Monroe teki toisen dokumentin pian tämän sotkun jälkeen. Patrik Sigmundtin, Pete Eklundin ja Jussi Lehtomäen ohjaama Michael Monroe -dokumenttielokuva sai ensi-iltansa 29. syyskuuta 2023.