Itse ilkimys on itse 3D-täydellisyys – arvostelussa Despicable Me 4 3D Blu-ray

Puolitoista tuntia kolmiulotteista silmäkarkkia.

27.7.2025 21:45

Itse ilkimys (Despicable Me) -sarjan neljännessä osassa suurperheen perustanut Gru joutuu lähtemään koko perheensä kanssa pakosalle. Hänen entinen luokkatoverinsa, torakkamaisia ominaisuuksia ja voimia omaava ylimielinen Maxime le Mal, havittelee nimittäin kostoa – ja kohteena on Grun perheen kuopus, Gru Jr. Valitettavasti Grun perheen uuden turvatalon naapurissa asuu rikollisesta urasta haaveileva teinityttö, joka sotkee kuvioita entisestään.

Vaikka Itse ilkimys 4 (2024) -elokuvaa esitettiin maailmalla myös kolmiulotteisena, Suomen valkokankailla ei moista herkkua tarjottu. Onneksi saksalaisen Turbinen julkaisema 3D Blu-ray antaa nyt mahdollisuuden kokea tämä tietokoneanimaatio syvyysefektin kera.

Siinä missä edelliset Ilkimys-leffat (ja Kätyrit-spin-off) olivat onnistuneita 3D-elämyksiä, ei tämä neljäskään osa petä. Päinvastoin: 1.85:1-rajatun kuvan 3D-tulitus on heti alusta alkaen suurenmoista. Ruudusta puskee ulos mitä mainioimpia ja tilanteisiin sopivia pop out -efektejä, joista osa on selvästi perheen pienimmille suunnattuja, osa taas saa vanhemmatkin katsojat hymyilemään. Kaikki on toteutettu erittäin ammattitaitoisesti – kuvasommittelu pitää kokonaisuuden selkeänä ja juuri oikeista kohdista skarppina, vaikka leikkaukset ovatkin välillä nopeita.

Ja siinä missä katsojan käsien ulottuville tuodut objektit ovat toteutettu erinomaisesti, on ruudun pinnasta eteenpäin jatkuva syvyysefekti yhtä lailla uskomattoman kaunis – ja täysin virheetön.

Loistavan syvyysefektin lisäksi kuvan kirkkaus ja värit ovat hyvällä tolalla. Niin ovat myös kuvabitit, jotka pyörivät pääosin välillä 18–24 Mbps (10–13 Mbps), nousten vauhdikkaimpina hetkinä 30 Mbps (17 Mbps) -tasolle – ja siitäkin yli.

Levyn Dolby Atmos -ääniraita käyttää kotiteatterin kaikkia kaiuttimia miellyttävästi, mutta miksaus olisi saanut olla hieman aggressiivisempi. Tosin vaikka käsijarru on selvästi päällä, liikkuvat efektit paikoin surround-kaiuttimesta toiseen kauniilla pieteetillä. Subwoofer ei liikoja intoile, vaan antaa lisäpuhtia toimintakohtauksiin lasten korville sopivalla tavalla.

Ääniraitoja levyllä on yhteensä viisi: englanti ja saksa (Dolby Atmos) sekä ranska, espanja ja italia (Dolby Digital Plus 7.1). Kaikille viidelle kielelle on myös tekstitykset – englanniksi ja saksaksi lisäksi erilliset versiot heikkokuuloisille. Tekstit eivät “liiku” 3D-kuvan mukaisesti, mutta eivät juurikaan mene ristiin sen kanssa.

Lue myös: Kromipuskureita ja kipinöitä silmille – arvostelussa Fast & Furious 9 3D Blu-ray

Despicable Me 4 3D Blu-ray on syvyysefektissään upean näköinen julkaisu, joka ei kuvansa puolesta jätä mitään toivomisen varaa. Ekstroja levyllä ei ole, mutta Turbinen kanssa käyty keskustelu paljasti, että tämä on täysin tietoinen ratkaisu: lisämateriaalit nostaisivat hintaa, ja pahimmillaan niiden hyväksymisprosessi voisi viivästyttää julkaisua.

Kansikortti on käännettävä: toisella puolella on etukansi englanniksi, toisella saksaksi.

Arvosana Turbinen Despicable Me 4 3D Blu-ray -julkaisulle: ★★★★★

+ Fantastinen 3D-iloittelu pitää hymyn leveänä alusta loppuun
+ Kuvan kirkkaus ja värit ovat erinomaisia
+ Hyvä Dolby Atmos -ääni
+ Käännettävä kansikortti (vaikkakin molemmissa versioissa takakansi on saksaksi)
– Tekstitys ei mukaile kolmiulotteista kuvaa
– Ei ekstroja

YouTube video

Lue myös: Sanatonta voimaa: Oscar-voittaja Flow julkaistaan Suomessa upeana kahden levyn versiona

Lue myös: Nyt ilmaiskatselussa: Sydämet sulattava tarina, jossa nuori poika saa koirasta sielunkumppanin – Rotten Tomatoes -luku 100!

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.