X-Men: First Class -elokuvassa (2011) Charles Xavieria näytellyt James McAvoy on vallannut miespääosapaikan tulevasta kaksoistuotannosta, jossa sama tarina esitetään kahdessa irrallisessa elokuvassa eri näkökulmista.
McAvoy ottaa roolista vetäytyneen Joel Edgertonin paikan Jessica Chastainin (Piiat, The Tree of Life) rinnalla.
Tulevan tuplan on käsikirjoittanut ja myös aikeissa ohjata Ned Benson. Tuore newyorkilainen elokuvantekijä on aiemmin ohjannut vain omia lyhytelokuviaan.
Bensonin elokuvat The Disappearance Of Eleanor Rigby: His ja The Disappearance Of Eleanor Rigby: Hers tulevat kertomaan McAvoyn ja Chastainin esittämän avioparin tarinan eri näkökulmista. Pariskunnan tunne-elämä kuihtuu vaimon lähtiessä uudelleen opiskelemaan, eikä elämänmuutos voi olla vaikuttamatta myöskään ravintolaa pyörittävän miehen elämään.
Elokuvien aikatauluista ei ole vielä tarkempaa tietoa.
Clint Eastwood käytti samaa kaksoiskerronnan menetelmää vuoden 2006 sotaelokuvissaan Isiemme liput ja Kirjeitä Iwo Jimalta.
Eleanor Rigby on myös The Beatlesin yksinäisyydestä kertova kappale.
Kuva elokuvasta Sovitus (2007).
Lähde: Empire