Paramount Pictures on ilmoittanut tuottavansa toistaiseksi nimeämätöntä k-pop-elokuvaa yhteistyössä Hybe American kanssa. Elokuvan ensi-illaksi on ilmoitettu 12. helmikuuta 2027.
Päärooleihin on kiinnitetty Ji-young Yoo (K-popparit demonien jäljillä) sekä laulaja-lauluntekijä Eric Nam. Nam on nähdään myös ensi vuonna julkaistavan The Legend of Aang: The Last Airbender -animaatioelokuvan pääroolissa.
Tarina kertoo nuoresta korealaisamerikkalaisesta naisesta, joka asettuu perheensä toiveita vastaan ja osallistuu televisio-ohjelmaan, jossa etsitään seuraavaa suurta k-pop-tyttöbändiä.
Elokuvan ohjaa Benson Lee (Seoul Searching). Varietyn mukaan kyseessä on ensimmäinen yhdysvaltalainen studioelokuva, joka kuvataan kokonaisuudessaan Etelä-Koreassa.
K-pop-buumi ei osoita hiipumisen merkkejä. Sillä välin kun animaatio-elokuva K-popparit demonien jäljillä keikkuu Netflixin katsotuimpien elokuvien kärjessä, aiheesta on ehtinyt tehdä oman tulkintansa myös muusikko Anderson .Paak. Hänen K-pops!-elokuvallaan ei kuitenkaan ole vielä virallista julkaisupäivää.
Lähde: Variety
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.