Illan tv-tarjonnassa on elokuva Bill & Ted Face the Music (2020).
Keski-ikäiset rokkarit Bill ja Ted lähtevät kosmiseen seikkailuun estääkseen ajan ja avaruuden romahtamisen – heidän on tehtävä maailman paras rockbiisi. Aikamatkalla he tapaavat musiikin legendoja ja eri todellisuuksien versioita itsestään.
Pääosissa Keanu Reeves, Alex Winter, Kristen Schaal, Samara Weaving sekä Brigette Lundy-Paine. Ohjaus Dean Parisot.
Lue myös: Pedro Pascal ja Chris Evans kuolaavat Dakota Johnsonin perään – Materialists-leffan traileri
Elokuva on Bill & Ted -elokuvasarjan kolmas osa. Leffan käsikirjoitus tehtiin jo vuonna 2010, mutta asiat etenivät kunnolla vasta vuonna 2018. Kuvaukset alkoivat 1. heinäkuuta 2019.
Louisianan kuvauksissa paikalliset asukkaat tervehtivät usein näyttelijöitä ja kuvausryhmää. Eräänä päivänä Reeves huomasi nurmikolla kyltin, jossa luki ”Olet henkeäsalpaava.” Reeves pysähtyi, nousi autosta, meni kyltin luo ja kirjoitti siihen nimikirjoituksen. Saatuaan selville, kenelle kyltti kuului, hän meni perheen luokse ja poseerasi valokuvassa heidän kanssaan.
Leffa sai kriitikoilta yleisesti ottaen positiivisia arvosteluja. Rotten Tomatoesin kriitikkomittari on luvussa 83 ja yleisö antoi tähdiksi 3,5/5. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- La 10.5.2025 klo 23.05 · Nelonen
- La 17.5.2025 klo 00.25 · Nelonen
Lähde: Wikipedia