Kulttisuosiota niittänyt rosoinen nukkeanimaatio saa jatkoa – ohjaaja työsti ensimmäistä leffaa seitsemän vuotta lähes yksin

Tämä toimii sekä scifin, kauhun että yleisen outoilun ystäville.

11.3.2025 23:15

Aina välillä maailmaan putkahtelee kuin tyhjästä niin uniikkeja elokuvahelmiä, ettei oikein edes tiedä, miten niihin pitäisi suhtautua – verrokkia ei yksinkertaisesti ole.

Tällaisiin teoksiin lukeutuu ehdottomasti japanilaisen Takahide Horin ensimmäinen pitkä stop motion -animaatio Junk Head (2017), jota työteliäs ohjaaja teki seitsemän vuotta hoitaen itse lähes kaiken: nuket, kuvauksen, valaistuksen, musiikin, äänet ja jälkituotannon. Faniksi on ilmoittautunut muun muassa legendaarinen Guillermo del Toro.

Nyt omalaatuisen elokuvaprojektin ystävillä on aihetta iloon, sillä Horin on uutisoitu saaneen valmiiksi toisen elokuvansa. Samaan universumiin sijoittuva Junk World saapuu Japanin elokuvateattereihin 13. kesäkuuta 2025, ja Aniplex on jo ottanut hoitoonsa sen kansainväliset oikeudet.

Junk Head esitettiin Suomessa vuoden 2021 Rakkautta & Anarkiaa -festivaalilla, ja se löysi lopulta tiensä myös teatterilevitykseen sekä Yle Areenaan. Kaukaiseen tulevaisuuteen sijoittuvassa scifi-elokuvassa seurataan maan alle laskeutuvaa kyborgia, joka kohtaa siellä monenlaisia kummallisia hirviöitä. Niillä on kuitenkin hallussaan yksi tietty kyky, joka maan päällä on jo menetetty – ne osaavat lisääntyä.

Junk World tulee sijoittumaan noin tuhat vuotta ajassa taaksepäin ennen ensimmäisen elokuvan tapahtumia. Uudessa trailerissa nähdään vilaukselta myös elokuvan tekoprosessia. Varat elokuviinsa Hori on hankkinut joukkorahoituksella.

YouTube video

Lähde: Polygon

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.