Manaaja-elokuva löysi riivattunsa – Scarlett Johanssonin rinnalle hommattiin lupaava nuori brittinäyttelijä

Floppeihin ei ole enää varaa. Tämän elokuvan on pakko onnistua.

Julkaistu:

Mike Flanaganin ohjaama ja käsikirjoittama Manaaja-elokuva sai uuden näyttelijäkiinnityksen. Hamnet-elokuvassa näytellyt Jacobi Jupe (12) liittyi tuotantoon. Hänen uskotaan esittävän riivattua hahmoa, kuten Linda Blair vuoden 1973 alkuperäisessä elokuvassa.

Jupen roolisuoritusta Hamnetissa on kehuttu. Elokuva on vahva Oscar-ehdokas ja Jupe on ehdolla Critics Choice Awardissa parhaana nuorena näyttelijänä.

Erityisesti Stephen King -filmatisoinneistaan tunnettu Flanagan on haasteen edessä.

Lue myös: Tulevan Manaaja-elokuvan ohjaaja kertoi, millä reseptillä moderni sukupolvi hurmataan: ”Teen kaikkien aikojen pelottavimman elokuvan”

Lue myös: 1970-luvun jokaisen vuoden nostalgisin elokuva listattu – Melkoinen kokoelma suvereenia laatutaidetta

Lue myös: Scarlett Johansson tähdittää uutta Manaajaa

NBCUniversal, Peacock ja Blumhouse ostivat Manaaja-elokuvasarjan oikeudet 400 miljoonalla dollarilla vuonna 2021, mutta trilogian ensimmäiseksi osaksi kaavailtu Manaaja: Uskon merkki (2023) menestyi heikosti.

Tämän seurauksena ohjaaja David Gordon Green vaihdettiin Flanaganiin ja trilogia-ajatuksesta luovuttiin. Flanaganin elokuva ei toisin sanoen ole jatkoa Uskon merkille, vaan täysin uusi tarina Manaaja-universumissa.

Scarlett Johanssonin palkkaaminen päärooliin kielii siitä, että studiot ovat uuden elokuvan kanssa tosissaan. Julkaisusta ei ole tietoa. Keväälle 2026 tiedotettu ensi-ilta siirtyi, eikä uutta päivämäärää ole annettu.

Lähde: ScreenRant

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja voit voittaa leffalippuja! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.

Aiheeseen liittyviä elokuvia