Christopher Reeve (1952–2004) esitti sarjakuvien ikonisinta supersankaria valkokankailla neljästi alkaen modernien supersankarileffojen aikakauden käytännössä aloittaneesta vuoden 1978 Teräsmies-elokuvassa. Sitä seurasivat Teräsmies II vuonna 1980, Teräsmies III 1983 ja hupsuna huipennuksena Teräsmies 4: Uhka auringosta vuonna 1987.
1990-luvulla suunnitelmia tuli ja meni (edelleen harmittaa, ettei Tim Burton päässyt tekemään Nicolas Cagen kanssa Superman Lives -elokuvaa), mutta vasta vuonna ilmestyi Bryan Singerin ohjaama Superman Returns, jossa sankaria esitti Brandon Routh. Se ei menestynyt hassummin, mutta ei silti tarpeeksikaan, ja studio perui jatko-osa-aikeet.
Vasta vuonna 2013 ryhdyttiin jälleen tositoimiin, kun ilmestyi Zack Snyderin ohjaama Man of Steel. Tarkoitus oli rakentaa DC:n supersankareiden vastine Marvelin Avengers-hiteille, mutta projekti ei ottanut kunnolla tulta. Henry Cavill sai kuitenkin esittää sankaria vielä elokuvissa Batman v Superman: Dawn of Justice ja Justice League (sekä tehdä cameon Black Adamissa) ennen kuin projekti luhistui oman painonsa alle.
Hyvää sankaria ei kuitenkaan voi pysäyttää, ja nyt koittaa uusi tuleminen Marvelilta kaapatun, superleffat hallitsevan James Gunnin ohjauksessa. Tällä kertaa sankarin trikoot – ja tämän siviilisalapukunaan käyttämät silmälasit – pukee päälleen David Corenswet, joka aloitti uransa lapsinäyttelijänä teatterissa 2000-luvun alussa. Sittemmin hän on esiintymyt myös tv-sarjoissa ja elokuvissa. Viimeksi hänet on nähty valkokankaalla viime vuoden Twisters-katastrofielokuvassa.
Gunnin Supermanin on tarkoitus käynnistää DC:n elokuvauniversumi, korvata kuopattu DCEU DCU:lla. Se ei kuitenkaan ole sankarin syntytarina, vaan Teräsmies on jo rakentanut elämän Maapallolla. Gunn on myös sanonut, että hän ei käytä aikaa muiden sankareiden elokuvien pohjustamiseen ja Superman on täysin itsenäinen seikkailunsa.
Edellä mainittuun elämään kuuluu tietysti mielitietty Lois Lane, jota esittää Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel). Ehkä juuri kyseinen suhde saa Supermanin etsimään tasapainoa kryptonilaisen alkuperänsä ja ihmiselämänsä välillä. Gunn on sanonut, että hänen elokuvansa hahmo ei ole väkivahva Superman, jonka salainen identiteetti on toimittaja Clark Kent, vaan kyseessä on yksi ja sama henkilö. Tuota tasapainoa tahtoo heiluttaa puhdasotsaista sankaria vihaava Lex Luthor. Luthoria näyttelee Nicholas Hoult, jolla on jo supersankarikokemusta X-Men-elokuvien eläimellisenä nerona Hank McCoyna.
Mitä ilmeisimmin Luthor on trailerissa nähtyjen jättihirviöiden takana. Niiden kukistamisessa Superman saanee apua Justice Leaguen jäseniltä kuten Madame Webissä potentiaalista Spider-Womania esittäneen Isabela Mercedin Hawkgirliltä ja Nathan Filionin näyttelemältä Green Lantern -joukkojen vähemmän miellyttämisen haluiselta Guy Gardnerilta.
Huhujen mukaan varsinainen pääpaha on kuitenkin Ultraman, joka on itse asiassa Supermanin klooni. Siinä ominaisuudessa hahmo pääsee tunkeutumaan Supermanin salaiseen linnoitukseen ja kääntää ihmiset sankaria vastaan sieltä löytämillään tiedoilla. Hän on myös tarpeeksi vahva rusikoimaan Superman siihen kuntoon, että apua tarvitaan superkoira Kryptolta!
Ei viittaa naulaan vielä
David Corenswet
Superman David Corenswet saanee melkoista nostetta James Gunnin elokuvasta, mutta toistaiseksi hänen työlistallaan on ”vain” kaksi muuta uutuutta: tv-sarja The Answer, jossa joukko naisia värvätään tapailemaan yhtä ja samaa salaperäistä miestä, sekä tosipohjainen urheiludraama Mr. Irrelevant, jossa Corenswet näyttelee amerikkalaisen jalkapallon pelaajaa.
Isabela Merced
Myös Alien: Romulus -avaruuskauhussa nähty Isabela Merced on ajankohtainen myös Maxin The Last of Us -pelisovitussarjan tuoreesta toisesta kaudesta (lue lisää s. 54). Parhaillaan hänellä on esituotannossa romanttinen rikosjännäri, uskomaton mutta tosipohjainen Dutch and Razzlekhan, joka kertoo miljardien arvoisesta kryptovaluuttavarkaudesta.
Nicholas Hoult
Lex Luthorin näyttelemisen jälkeen Nicholas Hoult jatkaa rikollisnerojen esittämistä. Hänet nimittäin nähdään John Wickinkin luojana tunnetun David Leitchin (Atomic Blonde, Deadpool 2) ohjaamassa elokuvassa How to Rob a Bank. Siinä Hoult ja Pete Davidson esittävät pankkikeikkojaan sosiaalisessa mediassa esittäviä pankkirosvoja.
Info
- 1970-luvulla Teräsmieheksi harkittiin Clint Eastwoodia, Sylvester Stallonea, Robert Redfordia ja John Waynen poikaa Patrick Waynea ennen kuin päädyttiin Christopher Reeveen.
- Marvelin puolelta DC-leffaan on loikannut myös teknisiä vempaimia rakentelevaa Mister Terrificiä näyttelevä Edi Gathegi. Hän nimittäin esitti Darvinia X-Men: First Classissa.
- Supermanissa nähdään myös supersankari Metamorpho, joka pystyy muokkaamaan kroppansa elementtejä erilaisiin muotoihin. Häntä näyttelee Barry-sarjasta tuttu Anthony Carrigan.
- Milly Alcock tekee ensiesiintymisensä Supermanin serkkuna Kara Zor-Elinä ennen kuin saa oman elokuvansa Supergirl: Woman of Tomorrow ensi vuoden puolella.
- Christopher Reeven poika Will Reeve tekee elokuvassa cameon uutistoimittajana – joka on hänen ammattinsa tosielämässäkin.
- James Gunnin veli Sean Gunn esittää rikollista liikemiestä Maxwell Lord. Hahmo on nähty jo Wonder Woman 1984 -elokuvassa Pedro Pascalin esittämänä.
- Superman ammentaa niin 1960-luvun sarjakuvista kuin Grant Morrisonin ja Frank Quitelyn 2000-luvun All-Star Supermanista.