Minni-hiiren murhayö on tuleva slasher-kauhuelokuva – Ja jatkoa erittäin surulliselle trendille

Disney-hahmoja hyödyntävää indiekauhua pukkaa tätä nykyä jatkuvalla syötöllä.

30.6.2025 22:00

Disneyn Höyrylaiva Ville (1928) -elokuva vapautettiin viime vuonna tekijänoikeussuojauksesta.

Suora seuraus oli se, että elokuvan hahmoja, kuten kuten Mikki Hiirtä ja Minniä sai nyt hyödyntää kuka tahansa, miten tahansa. Ja on jo hyödyntänytkin. Halvalla tehtyä, Disney-hahmoja hyödyntävää indiekauhua pukkaa tätä nykyä jatkuvalla syötöllä.

Lue myös: Mikki Hiiri -kauhuleffan tekijä: “Teemme rakastavasti pilaa Disneystä”

Tulevassa Minnie’s Midnight Massacre -elokuvassa Minni Hiirestä tulee slasher-tappaja. Minni lähtee tappamaan lapsuuden kiusaajiaan, jotka kiduttivat häntä teini-ikäisenä.

Elokuvan on tuottanut sama taho kuin taannoisen Winnie the Pooh: Blood and Honey -rainan. Pääosassa nähdään Hannah Hueston (Stiletto).

Lue myös: Alkaako James Bondsploitation vuonna 2035? Kun tekijänoikeudet raukeavat, sekoilu voi alkaa

Julkaisuajankohdasta ei vielä ole tietoa.

Lähde: Bloody Disgusting

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.