Nelinkertainen Oscar-voittaja Greg Cannom on kuollut – Tärkeä tekijä Titanicissa, Draculassa ja Mrs. Doubtfiressa

Kepeät mullat.

13.5.2025 21:30

Variety uutisoi, että Greg Cannom on kuollut. Cannom oli 73-vuotias.

Hän oli yksi alansa arvostetuimpia maskeeraajia ja kasvoproteesien tekijöitä. Cannom teki maskit muun muassa elokuviin Dick Tracy, Batman – paluu, Alien 3, The Mask, Blade, Ali ja Pirates of the Caribbean: Mustan helmen kirous.

Hän sai uransa aikana 10 Oscar-ehdokkuutta, josta voitti neljä. Voitot tulivat elokuvista Mrs. Doubtfire – isä sisäkkönä, Bram Stokerin Dracula, Vice – vallan oikeat kasvot ja Benjamin Buttonin uskomaton elämä.

Muut ehdokkuudet tulivat elokuvista Hook, Hoffa, Roommates, Titanic, Bicentennial Man ja Kaunis mieli.

Hän sai Oscarin myös teknisestä saavutuksesta, kun loi Wesley Woffordin kanssa erityisen silikonimateriaalin, jota voi käyttää maskeerauksessa.

Cannom oli mukana myös Michael Jacksonin Thriller-musiikkivideon teossa.

Lue myös: Ohjaaja James Foley, 71, on kuollut – Muistetaan Myyntitykeistä ja House of Cardsista