Alexander Paynen hieno The Holdovers on viime vuoden parhaimmistoa ja se palkittiin myös naissivuosa-Oscarilla (Da’Vine Joy Randolph). 1970-luvun alussa sisäoppilaitoksen professori (Paul Giamatti) joutuu joulupyhien aikaan kaitsemaan nuoria, jotka niin ikään joutuivat syystä tai toisesta jäämään kampukselle. Yhden oppilaan (Dominic Sessa) kanssa tästä ei tule kovinkaan helppoa.
Paul Giamatti on luonnenäyttelijöiden parhaimmistoa, muttei häntä oikein valkokankaalla nähdä pääosassa ellei kyseessä ole komediallinen draama. Sellainen The Holdovers toki on, mutta se on kuin tehty Giamattille.
Sessa hoitaa ensikertalaisena työnsä hienosti, mutta Randolph varastaa kohtaukset tyystin itselleen. Vaikka elokuva on kuvattu digitaalisesti, näyttää se siltä kuin se olisi tehty 70-luvulla. Tekijät tietävät onnistuneensa tässä ja vitsailevat siitä poikkeuksellisen pitkässä alkutekstiosiossakin.
Blu-rayn ekstroina on muun muassa poistettuja kohtauksia ja haastatteluja noin puolen tunnin edestä.
Tero Heikkinen
- Elokuva ★★★★★
- Ekstrat ★★
