Nimeni on Ray, Blu-Ray – arviossa Bond 50 -boksi

16.10.2012 12:56

Casino Royalen tullessa teattereihin vuonna 2006 James Bond -elokuvat ilmestyivät dvd:nä komeassa salkussa, joka tuntui silloin täydelliseltä kokoelmalta. Nyt kun blu-ray on arkipäivää, on tullut aika päivittää Bond-kirjasto.

Bond 50 -boksi sisältää kaikki tähän mennessä ilmestyneet 22 Eon-yhtiön tuottamaa James Bond -elokuvaa. Lisämateriaali on tosin suurelta osin tuttua aiemmilta dvd-erikoisjulkaisulta, ja osa elokuvista on aiemminkin ilmestynyt blu-rayna.

Bonuslevy sisältää dokumenttikoosteita, jotka ovat kiinnostavia ja huolella tehtyjä, mutta kestoltaan harmillisen lyhyitä. The World of Bond esittelee kaikkea Bondiin liittyvää autoista superkonniin. Being Bond taas keskittyy hahmoa esittäneisiin näyttelijöihin. Kolmas keskeinen lisuke on Skyfall-videoblogit, joita on julkaistu myös internetissä. Bonuslevy on käyty äkkiä läpi, ja sen sisältö on lievä pettymys. Olisi toivonut löytävänsä edes yhden pidemmän ja syvälle luotaavan Bond-dokumentin, mutta sellainen jää toistaiseksi puuttumaan. Toisaalta ei hirveästi tee mieli valittaa, kun muita levyjä tutkimalla paketista löytyy tuntikaupalla aiemmin julkaistuja ekstroja.

Pääasia on kuitenkin itse elokuvat. Moni Bond-fani on tutustunut elokuviin suttuisilta videonauhoilta, joihin verrattuna uudet blu-ray-Bondit ovat teknisesti kuin eri planeetalta sekä kuvaltaan että ääneltään.

Bond-elokuvasarja on pysynyt vuosien varrella melko tasalaatuisena, vaikka joukossa on sekä jyviä että akanoita. Useampia elokuvia peräkkäin katsellessa on kiinnostava seurata elokuvasarjan kehitystä ja ajankuvaa. Sean Connery oli Bondiksi lähes täydellinen valinta, mikä todetaan alkupään elokuvien kommenttiraidoillakin. Vain yhdessä elokuvassa Bondia näytellyt George Lazenby oli lähes yhtä yksimielisesti väärä valinta Bondiksi, mutta Hänen majesteettinsa salaisessa palveluksessa oli Bond-elokuvien parhaimmistoa. Kun Roger Moore sai agentin roolin, hahmo muuttui selvästi humoristisemmaksi ja vähemmän väkivaltaiseksi, vaikka elokuvien tekijäkaartissa näkyivätkin edelleen samat nimet kuten muun muassa ohjaajat Lewis Gilbert ja Guy Hamilton sekä käsikirjoittajat Richard Maibaum ja Tom Mankiewicz.

Etenkin vanhempia Bond-elokuvia katsoessa pistää silmään niiden räikeä sovinismi. 1960-luvun Bondeissa näytti olevan suorastaan sankarin velvollisuus rauhoitella kiihtyneitä naisia avokämmenellä läpsimällä. 1970-luvulla taas näkyy tuon ajan menestyselokuvien kuten Tappajahain ja Tähtien sodan tai esimerkiksi blaxploitaatio-genren vaikutus.

Timothy Dalton ja Pierce Brosnan eivät vetäneet vertoja Connerylle tai Moorelle ja elokuvienkin taso notkahteli, mutta etukäteen parjatun Daniel Craigin myötä elokuvasarja lähti uuteen nousuun. Uusi Bond-elokuva 007 Skyfall on Craigin kolmas, ja sen blu-raylle on hauskana yksityiskohtana varattu tyhjä paikka boksista.

Bond 50 on saatavana myös dvd-boksina, jolta kuitenkin puuttuu bonuslevy.

Jussi Huhtala

Elokuvat ★★★★
Blu-ray ekstrat ★★★★

Iso-Britannia 1962–2008. Ohjaus Terence Young, Guy Hamilton, Lewis Gilbert, Peter R. Hunt, John Glen, Martin Campbell, Roger Spottiswoode, Michael Apted, Lee Tamahori, Marc Forster. Pääosissa Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan, Daniel Craig. Ikäraja 16. Dvd ja blu-ray. Julkaisupäivä 26.9.2012