Sosiaalisesti kömpelö Elliot (Brendan Fraser) on ollut jo neljän vuoden ajan ihastunut työtoveriinsa Alisoniin (Frances O’Connor). Hän ei kuitenkaan saa minkäänlaista vastakaikua ja tietää, että näin tulee aina olemaan. Elliotin vaipuessa epätoivoon itse Paholainen (Elizabeth Hurley) näkee tilaisuutensa. Punaisiin pukeutunut viettelijätär tarjoaa Elliotille seitsemän toivomusta saadakseen unelmiensa tytön – ehtona tosin on hänen sielunsa.
Houkuttelujen jälkeen Elliot suostuu kauppaan. Mutta kuten arvata saattaa, Paholainen toteuttaa toivomukset omalla tavallaan, lisäten niihin kaikenlaista odottamatonta.
Pyörryksissä (Bedazzled, 2000) on Harold Ramisin (1944–2014) ohjaama ilkikurinen komedia. Se perustuu vuoden 1967 elokuvaan Ystäväni paholainen. Siinä missä alkuperäinen elokuva oli satiirinen ja surrealistinen komedia, joka keskittyi enemmän brittiläiseen yhteiskuntaan ja sen tapoihin, Pyörryksissä on juonivetoisempi ja keskittyy Elliotin kehityskaareen. Toki tässä uudemmassa versiossa on sketsimäisyys säilynyt.
Tämän komedian voi katsoa ilmaiseksi Rakuten TV:ssä. Suoratoistoon on valittavissa suomenkielinen tekstitys ja ääniraidaksi joko 5.1 ja 2.0.
Lue myös: Nyt ilmaiskatselussa: Hurmaavien huippujuristien yhteenotto – tunteet kuumenevat oikeussalissa
Katso Pyörryksissä täällä. Elokuvan ikäraja on K-12 ja pituutta sille kertyi Episodin katselussa 100 minuuttia mainoksien kera. Huomioithan, että mainoksien määrä voi vaihdella katselukohtaisesti.
Elokuva kuuluu myös Disney Plussan tarjontaan.
Lue myös: Nyt suoratoistossa: Nyt riittää jouluvalmistelut – äiti ottaa ja lähtee tien päälle
