Prime Videon valikoimassa on nyt elokuva Ballerina (2025). Se sai hyvän vastaanoton niin kriitikoilta kuin yleisöltäkin.
Ballerina toimii John Wick -elokuvasarjan viidentenä itsenäisenä osana, ja sen tarina sijoittuu John Wick: Chapter 3 – Parabellum (2019) ja John Wick: Chapter 4 (2023) -elokuvien väliseen aikaan. Keskiössä on Eve Macarro, nuori nainen, joka aloittaa Ruska Roman perinteisen ja armottoman palkkamurhaajakoulutuksen kostaakseen isänsä kuoleman.
Elokuvan maailma ei tunne sääliä. Yhdessä erityisen rajussa kohtauksessa Even hahmo ottaakin käyttöön liekinheittimen vihollisiaan vastaan. Pääroolia esittävä Ana de Armas kertoi, että kohtauksen harjoittelu herätti voimakkaita tunteita jo ennen varsinaisten kuvausten alkamista.
– Muistan, kun stunttitiimi harjoitteli tulen kanssa ja pyysi minua kokeilemaan ennen kuvauksia. Sanoin vain, että ”ei, ei, kyllä se sujuu”, hän kertoi Entertainment Weeklylle.
– He toivat paikalle sen päätyypin, joka sytytetään tuleen. Hän oli täysin voideltu jollain tahmealla suojamateriaalilla. Sitten he sanoivat: ”Okei, siitä vaan. Nyt vain sytytät hänet.” Sitten tein niin – ja aloin itkeä, de Armas sanoi.
– Se oli tosi tunteellista. En ole koskaan nähnyt ketään palamassa, vaikka se olikin feikkiä.
De Armas keräsi itsensä nopeasti ja jatkoi harjoituksia.
– Sitten minä olin ok.
– Sen jälkeen poltin varmaan sata ihmistä. Olen iloinen, että harjoittelin edellisenä päivänä ja itkin edellisenä päivänä, de Armas pohti.
Hän ilmaisi myös kunnioituksensa stunttitiimiä kohtaan.
– On uskomatonta nähdä, mitä stunttitiimi tekee. En voi uskoa, että he altistavat itsensä tällaiselle. Se on mieletöntä.
– Liekkikohtaus oli riskialtis, mutta me teimme sen. Kaikki tehtiin turvallisesti ja huolellisesti, ja lopulta siitä tuli uskomaton kokemus.
Muissa rooleissa nähdään Gabriel Byrne, Catalina Sandino Moreno ja Norman Reedus (The Walking Dead). Aiemmista elokuvista palaavat Anjelica Huston, Ian McShane ja edesmennyt Lance Reddick, joka on viimeisessä elokuvaroolissaan. Ohjaus Len Wiseman.
John Wick -elokuvien ohjaaja Chad Stahelski on tuottajan roolissa, mutta hän teki myös merkittäviä lisäkuvauksia ilman Wisemanin mukanaoloa.
Ballerinan Rotten Tomatoes -kriitikkomittari on luvussa 75, joka tarkoittaa enimmäkseen myönteistä vastaanottoa. Yleisömittari on peräti luvussa 92. Yleisö vaikuttaakin viihtyneen toimintaleffan parissa. Alla traileri.
Lue myös: Nyt HBO Maxissa: Supertähden eeppinen scifi-toimintaleffa – elokuvasta maksettiin 200 miljoonaa!
Lähde: Metro
