Netflixin valikoimassa on nyt elokuva Manaaja: Alku (2004).
Nuori pappi Merrin on nähnyt ihmisen pahuuden kaikessa julmuudessaan, kun hänen seurakuntalaisensa kärsivät toisen maailmansodan kauhuissa. Kokemusten seurauksena hän on menettänyt uskonsa ihmisiin – ja jopa Jumalaan.
Paetakseen synkkiä muistojaan hän suuntaa arkeologisille kaivauksille Afrikkaan, missä on löydetty muinainen bysanttilainen kirkko. Mutta kirkon salaperäisen lattian alla lepää jotain vielä paljon vanhempaa ja vaarallisempaa, joka on odottanut löytämistään vuosisatoja. Merrin joutuu kohtaamaan pahan tavalla, joka haastaa jälleen hänen uskonsa.
Ohjaajana Renny Harlin. Näyttelijöinä Stellan Skarsgård, Izabella Scorupco ja James D’Arcy.
Morgan Creek Productions irtisanoi alkuperäisen ohjaaja Paul Schraderin sen jälkeen, kun tämä oli saanut elokuvansa valmiiksi, koska studion mukaan hän oli toimittanut “materiaalia ilman veristä väkivaltaa, jota rahoittajat halusivat”. Schrader oli aiemmin haastatteluissa selittänyt tekevänsä enemmän psykologista draamaa kuin täysiveristä kauhuelokuvaa.
Hänet erotettiin, ja Renny Harlin palkattiin tekemään elokuva uudelleen. Lähes 90 prosenttia elokuvasta kuvattiin uudelleen, useita rooleja uusittiin ja hahmoja lisättiin sekä poistettiin. Harlinin version vaisun vastaanoton jälkeen Schraderin alkuperäinen versio julkaistiin lopulta nimellä Dominion: Prequel to the Exorcist (2005). Sen IMDb-arvosana on täsmälleen yhtä heikko kuin Harlinin version – 5,1. Alla traileri.
Lähde: IMDb