Prime Videossa on nyt elokuva Wicker Park (2004). Elokuva on uusintaversio vuoden 1996 ranskalaisesta elokuvasta L’Appartement, joka puolestaan perustuu löyhästi Shakespearen näytelmään Kesäyön unelma.
Matthew ja Lisa ovat erottamattomia, ja heidän intohimonsa on selvästi nähtävissä. Yhtäkkiä Lisa katoaa, ja Matthew menee tolaltaan. Kaksi vuotta myöhemmin hän alkaa toipua menetyksestä, kunnes uskoo näkevänsä Lisan ihmisjoukossa – ja vanhat tunteet syttyvät uudelleen. Lopulta Matthew uskoo löytäneensä Lisan ja joutuu pakkomielteen ajamamaksi.
Ohjaajana Paul McGuigan. Näyttelijöinä Josh Hartnett, Diane Kruger, Rose Byrne ja Matthew Lillard.
Wicker Parkilla on Rotten Tomatoes -sivustolla 27 prosentin hyväksyntäprosentti 137 kriitikon arvostelujen perusteella, ja keskimääräinen pistemäärä on 4,4/10. Sivuston kriitikoiden yhteenveto toteaa:
“Epätodennäköiset sattumat ja liian monimutkainen rakenne tekevät elokuvasta vaikeasti seurattavan ja epäuskottavan.”
Yleisömittari sivustolla on kuitenkin erinomaisessa luvussa 79.
Leffassa viitataan elokuvaan L’Appartement. Ravintola, jossa Matthew kuulee Lisan puhuvan puhelimessa, on nimeltään Bellucci. Nimi on viittaus L’Appartementin näyttelijään Monica Bellucciin.
Wicker Park on myös Rakuten TV:ssä. Alla traileri.
Lue myös: Nyt ilmaiskatselussa: 100 miljoonan dollarin supersankarielokuva – sai Suomessa vain 4 017 katsojaa