Prime Videoon lisättiin yksi vuoden 2024 huonoimpia elokuvia. Palvelussa on nyt katsottavissa The Exorcism (2024), joka pääsi Letterboxd-sivuston vuoden huonoimpien elokuvien listalla sijalle 15.
Oscar-voittaja Russell Crowe nähdään elokuvassa Anthony Millerinä, näyttelijänä, jonka elämä alkaa murentua yliluonnollista kauhuelokuvaa kuvatessa. Hänen etäiseksi muuttunut tyttärensä Lee (Ryan Simpkins) pelkää, että isä on vajonnut vanhoihin riippuvuuksiinsa. Vai onko taustalla jotain vieläkin vaarallisempaa ja synkempää?
Arvostelusivusto Rotten Tomatoes kertoo, että 120 kriitikosta vain 28 prosenttia antoi elokuvalle myönteisen arvion, ja keskimääräinen pistemäärä oli 4,6/10. Sivuston yhteenveto toteaa:
”Crowen vahvuus toimii hetkittäin tässä metatekstuaalisessa tarinassa riivausgenrestä, mutta The Exorcismin suurin synti on lopulta kliseisiin sortuminen.”
The Exorcism on myös Viaplayssa. Alla traileri.
Lähde: Wikipedia
