Viaplayn valikoimassa on nyt elokuva Jesus Revolution (2023), joka pohjautuu tositapahtumiin. Se kertoo 1970-luvun alun hengellisestä liikkeestä Etelä-Kalifornian hippinuorten keskuudessa.
Tarina seuraa levotonta nuorta Greg Laurieta, joka tapaa karismaattisen katusaarnaaja Lonnie Frisbeen. Yhdessä pastori Chuck Smithin kanssa he avaavat seurakuntansa ovet uudenlaiselle, yllättävälle hengelliselle herätykselle.
Ohjaajana Jon Erwin ja Brent McCorkle. Näyttelijöinä Joel Courtney, Kelsey Grammer, Jonathan Roumie, Kimberly Williams-Paisley, Anna Grace Barlow sekä Julia Campbell.
Kelsey Grammer ei ole tunnettu julkisesti uskonnollisena henkilönä, mutta hän on kertonut elämänsä vaikeuksista ja uskostaan. Grammer on maininnut, että hän on kristitty ja hänellä on vahva henkilökohtainen suhde uskoon.
Elokuva sai kriitikoilta vaihtelevia arvosteluja. Rotten Tomatoes -arvostelusivuston kriitikkomittari on luvussa 54. Sivustolla kuvaillaan elokuvaa seuraavasti:
”Jesus Revolution hukkaa tilaisuuden tuoda kiehtovaa tosielämän historiaa eläväisesti valkokankaalle. Se kuitenkin ansaitsee kiitoksen siitä, että se välttää uskontoelokuville tyypillisen saarnaamisen.”
Alla traileri.
