Nyt suoratoistona: Se parempi alkuperäinen trilleri – Jake Gyllenhaal teki uusintafilmatisoinnin

IMDb-arvosana on 7,5.

Julkaistu:

Viaplayssa on nyt elokuva The Guilty (2018). Jake Gyllenhaal näytteli siitä tehdyssä Hollywood-filmatisoinnissa.

Hätäkeskuksessa työvuorossa oleva poliisi kohtaa äärimmäisen kriisin intensiivisessä yhden huoneen trillerissä. Hän vastaanottaa pelottavan puhelun siepatulta naiselta, mutta totuus ei ole niin yksiselitteinen kuin miltä näyttää. Kasvava paine pakottaa poliisin löytämään keinot ratkaista tilanne ennen kuin on liian myöhäistä.

Lue myös: Rebecca on domina jonka makuuhuone on taistelukenttä – viettelevän synkkä komedia lisättiin suoratoistoon

Näyttelijöinä Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi, Johan Olsen sekä Jacob Ulrik Lohmann. Ohjaajana Gustav Möller.

Elokuvan syntyyn vaikutti YouTube-video, jolla siepattu nainen soittaa hätäkeskukseen samaan aikaan, kun hänen sieppaajansa on lähellä. Ohjaaja Möller oli hämmästynyt siitä, miten paljon pelkkä ääni voi välittää tunnetta yksinään, ilman visuaalisuutta.

Rotten Tomatoes -kriitikkomittari on peräti luvussa 98. Alla traileri.

Lue myös: Omaperäisellä asetelmalla varustettu sairaalasarja alkoi Viaplayssä

Lue myös: Nyt suoratoistossa: Hyytävä mysteerielokuva – loistoleffaa ei nähty Suomen teattereissa

Lue myös: Nyt suoratoistona: Hauskaa ja sydämellistä animaatioviihdettä – 6 kuukauden kung fu -harjoittelun tulos

YouTube video

Lähde: IMDb