HBO Maxissa on nyt tanskalainen draamakomedia Rose (2022). Se löytyy myös suoratoistopalveluista Prime Video, SkyShowtime ja Netflix.
Vuonna 1997 Inger, skitsofreniasta kärsivä mielenterveyspotilas, lähtee siskonsa Ellenin ja tämän aviomiehen Vagnin kanssa Pariisiin häämatkalle. Matkalla hän paljastaa sairautensa ja etsii salaa vanhaa rakastettuaan Jacquesia. Matkaseurue oppii ymmärtämään mielenterveyden haasteita ja sen, ettei diagnoosi määrittele ihmistä kokonaan.
Ohjaajana toimii Niels Arden Oplev, joka tunnetaan myös elokuvasta Miehet jotka vihaavat naisia. Pääosissa nähdään Sofie Gråbøl, Lene Maria Christensen ja Anders W. Berthelsen.
Lue myös: Nyt suoratoistona: Kummallisella idealla varustettu Amy Adams -leffa – karvaiset tunnelmat
Elokuva perustuu ohjaajan omiin kokemuksiin. Niels Arden Oplevin sisko Maren Elisabeth matkusti Pariisiin 25 vuotta sitten sisarensa Kirstenin ja tämän miehen Perin kanssa.
Sofie Gråbøl valmistautui rooliin tutkimalla antipsykoottisen lääkityksen fyysisiä sivuvaikutuksia vuosikymmenien käytön jälkeen.
Elokuvan kriitikkopisteet Rotten Tomatoesissa ovat luvussa 92 prosenttia. Kriitikoiden mukaan elokuva on ihmisläheinen tarina täynnä lämpöä, kipua, rehellisyyttä ja rakkautta, jossa Gråbølin henkeäsalpaava suoritus kantaa elokuvaa. Alla traileri.
Lue myös: Suoratoistoon tulee niin iljettävä kauhuleffa, että leuka loksahtaa lattiaan: ”Ei heikkohermoisille”
Lue myös: Nyt HBO Maxissa: Mysteerileffa oli jättimenestys – 758 miljoonan tulot!
Lähde: Rotten Tomatoes, Wikipedia, IMDb
