Synkässä post-apokalyptisessa maailmassa osa eloonjääneistä on lopettanut – tai pakotettu lopettamaan – puhumisen. Azrael on nuori nainen, joka joutuu tällaisen hiljaisen kultin jahtaamaksi. Kulttilaiset kaappaavat hänet ja sitovat odottamaan “poltettuja” – demonisia, ihmismäisiä olentoja, jotka saalistavat ihmisten lihaa ja verta.
Azrael onnistuu kuitenkin pakenemaan – eikä hän aio enää tyytyä olemaan pelkkä uhri.
Azrael (2024) on ohjaaja E. L. Katzin (ABCs of Death 2, Small Crimes – Pikkurikoksia) ja käsikirjoittaja Simon Barrettin (You’re Next, The Guest) yhteistyönä syntynyt toiminta–kauhuelokuva, jossa pääosaa esittää Samara Weaving (Ready or Not). Mielenkiintoisessa sivuroolissa nähdään suomalaisväriä: hiljaisen pahiksen roolistaan kaiken irti ottava Eero Milonoff.
Tämän Virossa kuvatun K-18-elokuvan erityispiirre on sen lähes täydellinen dialogittomuus: tarina kerrotaan pääasiassa visuaalisin keinoin, ilmeillä, eleillä ja toiminnalla. Tämä antaa tilaa Weavingin fyysiselle näyttelemiselle ja luo koko ajan tiivistä, sanattoman jännitteen ilmapiiriä.
Kuvaustyyli hyödyntää karuja maisemia, synkkää värimaailmaa ja voimakasta kontrastia korostaakseen maailman lohduttomuutta. Musiikin ja äänimaailman rooli on keskeinen, sillä ne kannattelevat tunnelmaa ja rytmittävät paikoin väkivaltaisiakin toimintakohtauksia.
Yhdysvaltalaista ja virolaista tuotantoa edustava Azrael on nyt katsottavissa Viaplayssa.
Lue myös: Vielä hetken ilmaiskatselussa: Scifi-länkkäri maailmasta, jossa vesi on arvokkaampaa kuin elämä