Ohjaaja ja tuottaja kävivät kovaa vääntöä Poliisiopiston ronskeimmista vitseistä: ”Sitä en todellakaan aikonut kuvata”

Onko härskimpi aina hauskempi? Tätä pohdittiin ensimmäisen Poliisiopiston työstövaiheessa.

3.5.2025 08:30

Alkuperäinen Poliisiopisto nähdään jälleen televisiosta. Vuoden 1984 hittikomedia esitetään Viitosella kello 19.45 ja Kuutosella kello 00.00, ja teosta katsellessa voi jälleen miettiä, katsottaisiinko leffan vitsejä kovin hyvällä nykypäivänä. Saattaapa olla, että elokuvan suuseksi- ja homovitsit voisivat herättää nykymaailmassa huomattavasti enemmän närää kuin ne herättivät 1980-luvun alkupuolella.

Vaan kyllä niistä riideltiin tuolloinkin. Los Angeles Timesissa vuonna 1985 julkaistussa artikkelissa elokuvan ohjaaja Hugh Wilson kertoo, miten Poliisiopiston taiteellisesta suunnasta käytiin kovaa kädenvääntöä leffaprojektin etenemisen mittaan. Studiot suosivat tuohon aikaan jokseenkin alatyylistä komediaa, jossa eritteet, pierut, kakkahommat ja tietysti härskit seksivitsit olivat kuumaa kamaa. Erinomaisia esimerkkejä tästä olivat Villiä hurjemman lännen (1974) pierukohtaus ja Polttarit-elokuvan (1984) seksisekoilut. Myös Poliisiopiston käsikirjoitukseen ujutettiin kaksin käsin tätä osastoa, mutta Wilson ryhtyi vastarintaan.

Wilson alkoi poistaa Neal Israelin ja Pat Proftin tekemästä käsikirjoituksesta kaikkein rasvaisimpia osuuksia. Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt tuottaja Paul Maslanskya, joka pelkäsi, että lopputuloksesta tulisi liian kiltti. Wilson ja Maslansky ottivat aiheen vuoksi yhteen, ja kun pöly laskeutui, kumpikin oli saanut tavoitteitaan läpi. Käsikirjoitus oli alkuperäistä siistimpi, mutta myös ronskeja kohtauksia pysyi mukana.

”Minulle sanottiin, että suihkukohtaus, bilekohtaus ja suuseksikohtaus olivat välttämättömiä. Ne minun oli pakko tehdä. Niinpä yritin toteuttaa ne niin tyylikkäästi kuin mahdollista”, Wilson kertoo artikkelissa.

Suuseksikohtaus, jossa poliisipäällikkö Lassard saa pyytämättä ja yllättäen palveluita eräältä prostituoidulta, kuvattiin niin, ettei itse toimitusta nähty lainkaan vaan ainoastaan Lassardin kasvojen ilmeet kertoivat, mitä kameran ulkopuolella tapahtui. Eräs toinenkin kohtaus aiheutti Wilsonille harmaita hiuksia – nimittäin se, kun eräs elokuvan hahmo lensi pää edellä suoraan hevosen ahteriin.

”Alkuperäisen käsikirjoituksen mukaan minun olisi täytynyt näyttää, miten sen poliisin pää oli hevosen sisällä. Sitä en todellakaan aikonut kuvata. Niinpä näytin, miten poliisi lensi ilmojen halki hevosta kohti, ja leikkasin siitä kadettien kauhistuneisiin kasvoihin, kun yksi heistä huudahti: ’Voi luoja, kutsukaa eläinlääkäri'”, Wilson kertoo.

Melkoista menoa! Poliisiopiston tunnelmiin voi palata alapuolelta trailerin avulla:

YouTube video