Kristen Stewart ja Steven Yeun tähdittävät todella erikoista postapokalyptistä romanssielokuvaa. Love Me on Sam ja Andy Zucheron esikoinen – ja minkälainen se onkaan!
Love Me sijoittuu maailmaan, jossa ihmiset on pyyhkäisty pois, mutta eihän rakkaustarinaan tarvita ihmisiä.
Lue myös: Noidat tukkanuottasilla: Pahan tytön tarina tulee marraskuussa teattereihin
Tarinassa, joka kattaa miljardeja vuosia, poiju ja satelliitti kohtaavat verkossa kauan ihmiskunnan sukupuuton jälkeen. Tutustuessaan siihen, millaista elämä maapallolla aikoinaan oli, he löytävät samalla itsensä ja sen, mitä tarkoittaa olla elossa ja rakastaa.
Ohjaajien Sam ja Andy Zucheron uraauurtavassa ensimmäisessä pitkässä elokuvassa Love Me käsitellään ajankohtaisia aiheita, kuten teknologiaa ja identiteettiä, mutta sen ytimessä on yksinkertainen ja tunteisiin vetoava kertomus muutoksesta
Elokuva hyödyntää jännittävästi erilaisia elokuvantekotekniikoita, kuten live-action-kuvausta, käytännön animatroniikkaa, klassista animaatiota ja pelimoottoreita, ja sen keskiössä ovat vangitsevat Stewartin ja Yeunin roolisuoritukset. Love Me on historian pisin rakkaustarina.
Suomen ensi-illasta ei ole vielä tietoa, mutta maailmassa sen ensi-ilta on 31. tammikuuta.
Alla traileri.