Russell Brand kiistää syyllisyytensä raiskaus- ja seksuaalirikossyytteisiin – oikeudenkäynti käynnistyy ensi vuonna

Tästä tulee mielenkiintoinen oikeudenkäynti.

30.5.2025 15:45

Näyttelijä ja koomikko Russell Brand esiintyi perjantaina Lontoon Southwarkin kruununoikeudessa istunnossa, jossa hän kiisti virallisesti kaikki häntä vastaan nostetut viisi syytettä

Syytteisiin kuuluu yksi raiskaus, yksi säädytön hyökkäys, yksi suuseksiin liittyvä raiskaus sekä kaksi muuta seksuaalista ahdistelua. Syytökset liittyvät neljään eri naiseen, ja väitetyt teot tapahtuivat vuosien 1999 ja 2005 välillä.

Lue myös: Russell Brandin raiskaussyytöksissä käänne: Warner Bros. tarjoaa tuntikausia videomateriaalia todisteeksi

Lue myös: MAGA-sankarikoomikko Russell Brandia syytetään raiskauksesta ja pakottamisesta seksuaaliseen tekoon

Oikeudenkäynti käynnistyy näillä näkymin 3. kesäkuuta 2026.

Sen jälkeen, kun syytteet alun perin nostettiin, Yhdysvalloissa asuva Brand kiisti syytökset sosiaalisen median kanavissaan.

– Kun olin nuori ja sinkku, ennen kuin minulla oli vaimo ja perhe, olin typerys – olin typerys ennen kuin elin Herran valossa. Olin huumeidenkäyttäjä, seksiaddikti ja typerys. Mutta mitä en koskaan ollut, oli raiskaaja. En ole koskaan tehnyt mitään ilman suostumusta. Rukoilen, että näette sen silmistäni, Brand vetosi kannattajiinsa videolla.

Sen jälkeen, kun Brand vetäytyi julkisuudesta noin kymmenen vuotta sitten, hän alkoi kerätä verkossa seuraajakuntaa poliittisten näkemystensä kautta. Ensin vasemmistolaisilla kannoilla, mutta myöhemmin siirtyen oikealle.

Hän on käyttänyt YouTube- ja Rumble-kanaviaan julkaistakseen sisältöä salaliittoteorioista, erityisesti koronavirukseen liittyen, sekä ilmaistakseen tukensa Donald Trumpille, jonka virkaanastujaisiin hän osallistui tammikuussa.

Muutamaa kuukautta vuoden 2023 lopulla julkaistun raiskauspaljastusartikkelin jälkeen Brand kääntyi kristinuskoon ja on puhunut avoimesti uudesta uskostaan.

Viime vuonna hän rukoili lavalla yhdessä Tucker Carlsonin ja myöhemmin Jordan Petersonin kanssa Yhdysvalloissa järjestetyissä tapahtumissa.

Toukokuun alussa Carlson julkaisi sosiaalisessa mediassa vetoomuksen Trumpin hallinnolle Brandin ”pelastamiseksi” raiskaus- ja seksuaalirikossyytteiltä, joita hän kuvaili ”poliittisiksi ja naurettaviksi”.

Lähde: Variety