Blockbuster-kuplan puhkeamista aikoinaan ennakoinut Steven Spielberg on sanonut painavan sanan supersankarielokuvien tulevaisuudesta.
Suurten studioelokuvien kasvavista budjeteista huolissaan ollut Spielberg näkee asioiden tulevan ja menevän.
”Olen yhä samaa mieltä. Olimme paikalle, kun westernit kuolivat, ja tulee aika, jolloin supersankarielokuvat kokevat lännenelokuvien kohtalon”, Spielberg sanoo.
”Totta kai nyt supersankarielokuva on elossa ja voi hyvin. Tarkoitan vain, että näillä sykleillä on rajoitettu aikansa populaarikulttuurissa. Tulee päivä, jolloin nämä mytologioihin perustuvat tarinat korvataan jollain toisella genrellä, jonka joku nuori elokuvantekijä mahdollisesti vasta keksii meille kaikille.”
Spielbergin seuraava elokuva on pian ensi-iltansa saava Bridge of Spies, jonka jälkeen tulee koko perheelle suunnattu The BFG eli Iso kiltti jätti.
Lähde: Games Radar
(Episodi/ML)
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.