SkyShowtimessa on nyt pilvin pimein terävähampaisia dinosauruksia. Palvelussa on jo alkuperäinen Jurassic Park (1993), ja sinne lisättiin vastikään elokuvat Kadonnut maailma: Jurassic Park (1997), Jurassic Park III (2001), Jurassic World (2015) ja Jurassic World: Kaatunut valtakunta (2018).
Elokuvasarja käynnistyy osalla Jurassic Park (1993). Se kertoo miljardööri John Hammondista, joka on perustanut syrjäiselle saarelle huippusalaisen teemapuiston. Puiston vetonaulana ovat geneettisen teknologian avulla henkiin herätetyt dinosaurukset, jotka on kloonattu muinaisten hyönteisten tarjoamasta dinosaurusten DNA:sta.
Lue myös: Nyt suoratoistona: Rohkeita naisten välisiä leikkejä ja paljasta pintaa – huumoria unohtamatta
Ennen puiston avaamista Hammond kutsuu joukon asiantuntijoita arvioimaan hankkeen turvallisuutta, ja mukaan lähtevät myös Hammondin lapsenlapset. Aluksi kaikki näyttää hallitulta ja hämmästyttävältä, mutta pian teknologia ja luonto ajautuvat törmäyskurssille.
Paleontologi Alan Grant, paleobotanisti Ellie Sattler ja kaaosteoreetikko Ian Malcolm joutuvat todistamaan, miten tilanne muuttuu Malcolmin varoittamaksi kaaokseksi, kun puiston tietojärjestelmät kaatuvat ja sähköaidat lakkaavat toimimasta. Ryhmä joutuu kohtaamaan useita hengenvaarallisia tilanteita, joissa he taistelevat henkensä pitimiksi.
Alla traileri sekä franchisen uudelleen käynnistäneen Jurassic Worldin traileri.
Lue myös: Nyt suoratoistona: Rohkeita naisten välisiä leikkejä ja paljasta pintaa – huumoria unohtamatta
Lue myös: Nyt suoratoistossa: Liam Neesonin vuoden 2025 sekoilukomedia – huonoja vitsejä häpeilemätön parodia

