Superman on nähty: ”Päättymätön huviajelu”, ”Kaikkien aikojen sarjismaisin supersankarielokuva”, ”Jätti ison, typerän hymyn naamalleni”

Vaikuttaa siltä, että James Gunn on pelastanut DC-universumin.

8.7.2025 09:43

James Gunnin Supermanin arviot julkaistaan huomenna, mutta sitä ennen on vapautettu somekommentit.

Somepöhinän perusteella elokuva tulee jakamaan mielipiteitä, eli kyseessä on luultavasti jättimäinen hitti.

Lue myös: Jason Blum totisena M3GAN 2.0:n floppaamisesta: ”Luulimme, että M3GAN on kuin Teräsmies”

Lue myös: James Gunn lupaa näiden kolmen suosikkisankarin kohtaavan DCU:ssa

Elokuvaa hehkutetaan yllättävän vuolaasti. Ne negatiivisemmat kommentit liittyvät käsikirjoitukseen, toiseen näytökseen ja elokuvan sävyyn.

Sävyä verrataan Sam Raimin Spider-Man-trilogiaan ja lauantaiaamun piirrettyihin: se on vilpitön, camp-henkinen ja nopeatempoinen, eli siis täysin erilainen kuin Zack Snyderin angstinen näkemys.

Näyttelijöitä kehutaan myös vuolaasti. Etenkin David Corenswetiä hehkutetaan. Myös Corenswetin ja Lois Lanea näyttelevän Rachel Brosnahan välistä kemiaa rakastetaan.

Alla kommentteja.