Supermaniin tehdään viime hetken muutoksia koenäytösten perusteella

Hieman nahkeampia huhuja.

4.6.2025 18:11

Tämä kuulostaa kieltämättä taas melko huonolta, kun Warnerin studiopamput puuttuvat ohjaajannäkemykseen.

Ilmeisesti James Gunnin Supermanin koenäytökset ovat jakaneet mielipiteet (kuten hyvien elokuvien pitääkin tehdä), joten siihen on tehty muun muassa sävyllisiä muutoksia.

Lue myös: Tältä näyttää Superman-elokuvan ”ahdistunut” Metamorpho

Lue myös: Superman sai nostalgiaa tihkuvat hahmojulisteet

Erään uuden huhun mukaan Supermaniin on tehty uudelleenkuvauksia ja taiteellisia viilauksia.

Warner Bros. -studiolla on paljon pelissä, joten sen ymmärtää, että siellä tahdotaan tehdä huippulaatua, mutta milloin viimeksi studiopamppujen päätökset yli ohjaajien näkemyksen ovat olleet jotenkin tuotteen laatua parantavia?

Nimittäin tämän huhun mukaan Supermanin huumoria on typistetty. Gunn tunnetaan hauskasta ja erikoisesta huumorintajustaan, jonka löytää hänen jokaisesta elokuvastaan. Nyt ilmeisesti Warnerin pomot eivät olleet aivan varmoja huumorin laadusta, joten elokuvasta on leikattu sitä pois.

Samalla elokuvan pituutta on saatu trimmattua lyhyemmäksi. Elokuvasta on leikattu noin 25 minuuttia.

Samaisen huhun mukaan Supermanin leikkaaja oli poistettu palveluksesta puolivälissä leikkausoperaatiota, ja leffa on sen jälkeen rakennettu uudelleen. Eli elokuvan tärkeitä kohtauksia on siirrelty ja mukaan on tuotu uusia.

Myös toinen säveltäjä on tuotu tuotantoon mukaan.

Kuten tuli jo aiemmin todettua: lähes aina kun studio haluaa puuttua peliin, tulee lopputulos olemaan aivan kaikkea muuta kuin mitä halutaan.

Saapa nähdä.

Lähde: Comicbook