Sydney Sweeneyn tähdittämän eroottisen psykotrillerin ohjaaja: ”Otin vaikutteita Hitchcockilta”

Yksi merkittävä asia tehtiin eri tavalla.

Julkaistu:

Ohjaaja Paul Feig kertoi ammentaneensa vaikutteita Kotiapulainen -elokuvaansa jännityksen mestarilta, Alfred Hitchcockilta.

”Rakastan hänen kykyään yhdistää vakavuus hauskuuteen. Monissa trillereissä ei naurulle ole sijaa, mutta minä halusin luoda tuplaefektin: suhtaudun tarinaan vakavasti, mutta vaarallinen tilanne voi olla samalla absurdi”, Feig kertoi.

Lue myös: Kotiapulainen on ampumassa Sydney Sweeney -elokuvien ykköseksi – Tiesitkö, että hänet nähtiin Tarantinon elokuvassa?

Lue myös: Sydney Sweeney valloitti Suomen lippukassat – Avatar jäi kyydistä

Toisin kuin tarkasti kirjoitetuissa Hitchcock-elokuvissa, Feig jätti Kotiapulaisessa tilaa improvisaatiolle.

”Yritin aluksi tarkkaa ja kontrolloitua tyyliä, mutta päädyin ainoastaan torjumaan näyttelijöiden ideoita. Huomasin tukahduttavani luovuuden”, hän selitti.

Kotiapulainen on ollut menestys ja Lionsgate on tilannut elokuvalle jo jatko-osan (The Housemaid’s Secret). Sydney Sweeney palaa pääosaan ja Feig ohjaa.

”Katsojat vaativat jatkoa – rahakassa ja some räjähtävät”, tuottaja Adam Fogelson iloitsi.

Lähde: Film News

Aiheeseen liittyviä elokuvia