Taksikuski-käsikirjoittaja puolustaa tekoälyä – ”Enää kaksi vuotta ja sitten se tapahtuu”

Paul Schrader on vähemmistössä. Mutta se ei tarkoita, etteikö hän voisi olla oikeassa.

Julkaistu:

Käsikirjoittaja Paul Schrader (Taksikuski, American Gigolo)  puolusti tuoreessa haastattelussa tekoälyä.

“Uskon, että olemme vain kahden vuoden päässä kokopitkästästä elokuvasta, joka on tehty 100-prosenttisesti tekoälyllä”.

“Kun olet kirjailija, sinun täytyy kuvata jonkun ihmisen reaktio. Silloin käytät koodistoa – tiettyjä sanoja ja kirjaimia — ilmaisemaan heidän kasvonilmeensä”.

”Tekoälyn myötä kirjoittajasta tulee pikseleiden muovaaja. Voit luoda kasvot ja tunteen ja muotoilla sen samalla tavalla kuin kirjailija muokkaa reaktioita tarinassa.”

”Tekoäly on vain työkalu”, Schrader tarinoi.

Lue myös: Taksikuski-käsikirjoittaja kiisti seksiahdisteluväitteet lähettämässään kirjeessä – ”Minulla ei ole mitään salattavaa”

Lue myös: Kuin raivo härän ja Taksikuskin käsikirjoittajaa syytetään seksuaalisesta häirinnästä

Schrader on puhunut aiemminkin tekoälyn puolesta. Hän kertoi olleensa ”järkyttynyt” siitä, miten hyviä käsikirjoituksia ChatGPT tuotti, kun hän pyysi sitä keksimään “idean Paul Schrader-elokuvalle”.

“Jokainen idea, jonka ChatGPT keksi muutamassa sekunnissa, oli hyvä, omaperäinen ja hyvin rakennettu. Miksi käsikirjoittajien pitäisi istua kuukausia keksimässä hyvää ideaa, kun tekoäly voi tarjota sen sekunneissa?”, Schrader kysyi tammikuussa.

Lähde: Deadline

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja voit voittaa leffalippuja! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.