Vuosittaisen lyhytelokuvakilpailun, Uneton48:n parhaimmistoa pääsee tänään ihmettelemään kotisohvalta.
Erityisesti tekijöiden pinnaa ja innovatiivisuutta koettelevassa kilpailussa tekijöillä on 48 tuntia aikaa tehdä kokonainen lyhytelokuva. Suunnittelusta ja käsikirjoituksesta kuvaukseen ja jälkityöhön asti.
Tämän vuoden parhaimmistoa esitetään tänään lauantaina, 15. kesäkuuta, televisiokanava Avalla kello 22.00.
Yli sadan mukana olleen joukkueen tuli upottaa elokuvaansa pakollisina elementteinä sakset, Luukas tai Lyyti -niminen keksijä sekä jonkinasteinen sanonta. Niitä siis bongaamaan!
Tänä vuonna joukkueiden lajityyppiarvonnassa olivat ehdolla muun muassa genret ”muoti”, ”päivä elämästä”, ”tanssi” ja ”urbaani legenda”, jonka sai esimerkiksi Episodin haastattelema HellaCoop-joukkue.
(Episodi/JSV)
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.