Tänään tv:ssä: Huikea hirviöelokuva 70 vuoden takaa – Kuvattiin alun perin 3D:nä

Episodin tähdet ★★★★

6.4.2024 05:00

Universal-studio rakensi 1900-luvun ensimmäisinä vuosikymmeninä menestystään suosituille friikkejä ja hirviöitä esitteleville elokuville.

Elokuvien menestyksen salaisuus oli kiehtovan aihepiirin lisäksi laman ruokkima viehätys makaaberia kohtaan, omana aikanaan mullistavat maskeeraukset ja muut efektit sekä hirviönaamioiden takaakin välittyvä näyttelijän karisma.

Studio löi pöytään isoimmat korttinsa heti kärkeen, kun vuonna 1931 saivat ensi-iltansa niin Dracula kuin Frankenstein.  1950-luvulla genre oli väsähtänyt ja muuttunut sarjaksi komedioita ja parodioita.

Käänteeksi muodostui nyt Teemalla nähtävä Mustan laguunin hirviö (1954), joka teki vielä hirviökauhusta suuren yleisön suosikin. Tyylikäs ja jännittävä klassikko kertoo Amazonin sademetsiin matkanneesta retkikunnasta. Tutkijat löytävät fossiilien sijaan esihistoriallisen olennon, joka on kuin kalan ja ihmisen risteytymä.

Jack Arnoldin ohjaamassa elokuvassa näyttelevät pääosia Richard Carlson ja Julie Adams. Mustavalkoinen elokuva kuvattiin alun perin kolmiulotteisena osana 1950-luvun alun varhaista 3D-buumia.

Mustan laguunin hirviö esitetään Yle Teemalla kolme kertaa:

  • La 06.04.2024 klo 21.00
  • Ke 10.04.2024 klo 23.25
  • La 20.04.2024 klo 23.50

Elokuva on katsottavissa Areenassa 30.4.2024 saakka. Katso traileri alta.

YouTube video